NASA'dan emekli astronot hamlesi! Tüm dünya şaşkın

Bugün yayınlanan bir ajans bildirisine göre, NASA yakında Uluslararası Uzay İstasyonuna yapılan tüm özel uçuşlarda görev komutanı olarak görev yapmak üzere emekli bir astronot isteyecek.

NASA'dan emekli astronot hamlesi! Tüm dünya şaşkın

Henüz kesinleşmeyen politika, hem yolcu güvenliğini artırmayı hem de mevcut ISS operasyonlarındaki herhangi bir yükü azaltmayı amaçlıyor. Eski astronot, "görev yürütme yoluyla uçuş öncesi hazırlık sırasında özel astronotlar için deneyimli rehberlik" sağlayacak.

Bildirime göre, yeni değişiklikler, yolcuların ISS'ye ilk özel astronot görevinde uçmak için her birine 55 milyon dolar ödediği geçen Nisan ayındaki Axiom Uzay uçuşunda "alınan derslerin" bir sonucu. Yolcuların kendi araştırmaları üzerinde de çalıştıkları iki haftalık telaşlı yolculuk, görevin dönüşünü takiben astronotlarla yapılan röportajlara göre hem ISS ekibine hem de Axiom ekibine zarar verdi.

NASA'dan emekli astronot hamlesi! Tüm dünya şaşkın

Ax-1 misyonunun başında aslında eski bir NASA astronotu vardı (şu anda Axiom'da Baş Astronot olan Michael López-Alegría). Axiom başkanı Michael Suffredini, bu yılın başlarında düzenlediği basın toplantısında, şirketin, uçakta fazladan (ücretli) bir yolcu için yer açacağı için, gelecekte profesyonel bir astronot olmadan mürettebat kurmayı düşündüğünü söyledi. NASA'nın yeni politikası muhtemelen bu tür denetimsiz görevleri önleme çabasından ibaret.

Ajansın web sitesine göre şu anda 200'den fazla yaşayan emekli NASA astronotu var - ancak kaçının gelecekteki görevleri yönetmeye veya tıbbi gereksinimleri karşılamaya istekli olacağı belli değil. NASA'nın kendisi de şu an bir astronot sıkıntısının ortasında - şu anki 44 astronottan oluşan birliği, 1970'lerden bu yana en düşük sayıda. Ocak ayındaki bir ajans raporu, çalışan NASA astronotlarının eksikliğinin ISS ve aya gelecekteki görevleri karmaşıklaştırabileceğini söylüyor.