Bilim adamları ölen hücreyi canlandırdı! Ölümsüzlük artık hayal değil

Tıp bilimi ölümün üstesinden gelmeye henüz yakın değil, ancak ölmekte ve ciddi şekilde hasar görmüş organlarda zararı geciktirmeye yaklaşmış olabilir.

Bilim adamları ölen hücreyi canlandırdı! Ölümsüzlük artık hayal değil

New York Times, Yale Üniversitesi araştırmacılarının laboratuvarda bir saattir ölü olan domuzların organlarındaki hücreleri başarıyla canlandırdıklarını bildirdi. Kalpler atmaya başladı ve domuzların vücutları normalde olduğu gibi katılaşmadı.

Ekip, hayvanların kanını ve yapay bir hemoglobini, anti-inflamatuar ilaç, sinir blokerleri (bilincin geri gelmesini önlemek için), besin maddeleri ve hücre ölümüyle savaşan ilaçları içeren bir çözüm olan OrganEx ile karıştırdı. Proje, bilim adamlarının bir öncü çözüm olan BrainEx'i kullanarak ölü domuzların beyin hücrelerini yeniden canlandırdığı yıllarca süren bir atılımın devamı niteliğinde. Bu bulgudan sonra grup, tüm vücudu canlandırıp canlandıramayacağını merak etti.

Bilim adamları ölen hücreyi canlandırdı! Ölümsüzlük artık hayal değil

İş henüz insan hastalara yardım etmeye hazır değil. Bunu izleyen çalışmalar organların çalışıp çalışmadığını gösterecek. Araştırmacılar ayrıca OrganEx'in etkilerini sinir engelleyiciler olmadan ölçmek ve sonunda çalışmalarını insanlar üzerinde test etmek zorunda kalacaklar. Domuzların beyin fonksiyonlarını yeniden kazanabileceğine dair etik kaygılar var ve insanlarla deney yapmanın tam olarak ne zaman uygun olacağı belli değil. Sentetik kan  nasıl acil servisler için henüz hazır değilse, bu şimdilik ondan daha uzakta.

OrganEx gibi çözümler insanlar için uygunsa ve ne zaman olursa olsun, sonuçları çok büyük olacak. Bu yolla organ nakillerinin canlılığını uzatılabilir veya ölüm anından çok sonra sağlıklı organları toplamak mümkün olabilir. Bu da, daha fazla nakil yapılmasını sağlayabilir ve daha fazla hayat kurtarabilir. Teknoloji, ciddi kalp krizleri ve felçlerden sonra organlara verilen zararı da sınırlayabilir. İdeal olarak, bu insanlara potansiyel olarak ölümcül koşullardan kurtulmak için bir mücadele şansı verecektir.