Bilim & Teknik

NASA'dan korkutan açıklama!

NASA'nın araştırmalarına göre 50 yıl içinde medeniyetin sonu gelecek.


NASA'nın araştırmalarına göre 50 yıl içinde medeniyetin sonu gelecek. Bu sona neden olan sebeplerden birinin başında gelir dağılımındaki büyük eşitsizlik yer alıyor. Ardından yenilenemeyen kaynakların hızla tüketilmesi geliyor.

Bunun yanı sıra insan oğlunun doğaya verdiği zarar yüzünden doğal felaketler artacak ve gelişmiş teknoloji bunlara bir çare bulamayacak. Üstüne üstlük teknolojik ilerlemeler kaynakların daha hızlı tükenmesine neden oluyor ve elde edilen gelirin çoğu elit kesimde bulunuyor. Sonuç olarak, 'zengin daha zengin, fakir daha fakir' hale geliyor. Uzmanlar, örnek olarak Roma, Hun ve Mezopotamya medeniyetlerini gösteriyor. Tarihte, büyük medeniyetlerin sosyal ve ekonomik krizlerde yıkılma sürecine girdikleri belirtiyorlar. Şimdiyse bu hatalar tekerrür ediliyor.

1395852822_img20140326184832.jpg

Çözüm odaklı olmayan medeniyet daha fazla sömürmeye ve tüketmeye devam ediyor. NASA, toplumun bir an önce radikal değişikler yapması gerektiğini belirtiyor. Eğer hayati önem taşıyan bu sorunlar çözülmezse, medeniyetin büyük ve ani bir yıkım yaşaması kaçınılmaz olacak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.