Bilim & Teknik

NASA'nın ASTERIA uzay aracıyla bağlantısı kesildi!

NASA'nın ötegezegenleri araştıran uydusu ile bağlantısı kesildi!

NASA'nın ASTERIA uzay aracıyla bağlantısı kesildi!

NASA'nın Güneş Sistemi dışındaki gezegenleri araştırmak için fırlattığı uydusu ASTERIA ile bağlantısı kesildi.

NASA'nın ASTERIA uzay aracıyla bağlantısı kesildi!

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), bir yandan Güneş Sistemi’mizin içindeki gezegenler üzerinde araştırmalarını sürdürürken diğer yandan ise Güneş Sistemi’mizin dışındaki gezegenlerin keşfi için olan çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Bu anlamda NASA'nın bünyesinde görev alan uzay araçlarından biri de ASTERIA uzay aracıydı.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Güneş Sistemi dışındaki gezegenlerin keşfedilmesi için uzaya yollanan ASTERIA uydusundan yaklaşık olarak 1 aya yakın süredir sinyal alamadıklarını açıkladı.

NASA'nın ASTERIA uzay aracıyla bağlantısı kesildi! - Resim : 1

Araştırmacıların Mart 2020'ye kadar temas kurmaya çalışacağı bildirilen, çanta büyüklüğündeki uydu ile tam olarak 5 Aralık'ta irtibatın kesildiği açıklandı. ASTERIA program yöneticisi Lorraine Fesq; "Bu proje üç aylık ana misyonu ve yaklaşık iki yıl süren genişletilmiş misyonu sırasında olağanüstü sonuçlar elde etti" açıklamasında bulundu.

Sözlerine devam eden Lorraine Fesq; ASTERIA ile iletişimi kaybettiklerinden dolayı büyük üzüntü duyduklarını ifade etti.

Yorumlar
Hayrullah
Bir haberi okurken neden başlığı 4 kez okumak zorunda kalıyoruz
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.