Bilim & Teknik

NASA’nın Kepler uzay aracı çıldırdı!

NASA'nın uzaylı yaşam formu arayan Kepler Uzay Teleskobu kendisini kapattı. İşte detaylar!

NASA’nın Kepler uzay aracı çıldırdı!

NASA'nın uzaylı yaşam formu arayan Kepler Uzay Teleskobu'nun, merkeze yeni bilgi akışı sağlamasından günler sonra sistemdeki bir arıza nedeniyle uyku moduna geçtiği bildirildi.

NASA’nın internet sitesinde konuyla ilgili yapılan açıklamada şu değerlendirmeler yer aldı: “Başarılı bir bilgi akışı operasyonunun ardından Kepler ekibi, uzay aracını bir sonraki kampanyası için bilgi toplamaya programlamıştı. 19 ekim Cuma günü ekibin daha önceden belirlenmiş kontrolü sırasında, teleskobun kendisini yakıt harcamayan uyku moduna geçirdiğini gözlemledi. Kepler ekibi şu an arızayı çözmek ve sonrasında gerekli adımları atmak için çalışıyor."

NASA’nın Kepler uzay aracı çıldırdı!

Yaklaşık dokuz yıldır görevde olan Kepler uzay aracı, 29 Ağustos’ta 19’uncu kampanyası için veri toplamaya başlamış, 5 Eylül’de NASA’dan yapılan açıklamada iticilerde alışılmadık aktiviteler sebebiyle aracın konfigürasyonunda bazı düzeltmeler yapıldığı fakat aracın ne kadar yakıtı kaldığının bilinmediği söylenmişti.

Bunun dışında NASA, geçtiğimiz günler keşfedilen ve görenleri fazlasıyla şaşırtan dikdörtgen buzdağının yeni görüntülerini paylaştı. IceBridge Operasyonu adı altında Antarktika'da keşifler gerçekleştiren Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), 16 Ekim'den beri çeşitli paylaşımlarla Twitter'da takipçilerini bilgilendiriyor. 

Paylaşılan o görüntülere de aşağıda bulunan ilgili haber kısmından ulaşabilirsiniz. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.