Bilim & Teknik

NASA’nın Mars helikopteri ilk testlerini başarıyla tamamladı!

NASA, Mars 2020 görevinde yer alacak olan helikopterin ilk denemelerini başarıyla geçtiğini duyurdu. .

NASA’nın Mars helikopteri ilk testlerini başarıyla tamamladı!

NASA'nın Mars 2020 görevi kapsamında gezegene göndereceği tekerlekli araç ile birlikte gönderilmesi planlanan helikopter için ilk denemeler yapıldı. Testler başarı ile gerçekleşti. Bir sonraki uçuş Mars'ta gerçekleşecek.

NASA’nın Mars helikopteri ilk testlerini başarıyla tamamladı!

Uzun zamandır Mars yüzeyinde ve yörüngesinde çalışmalar yaparak bu gezegeni keşfetmeye çalışan Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), bir süredir Mars yüzeyinde kullanabileceği bir tür helikopter üzerinde çalışmalarını sürdürüyordu. 16 aydır testlerini gerçekleştirdiği Mars helikopterinin nihayet uçuşa hazır hale geldiği duyuruldu.

NASA, Mars helikopterinin son testini, Mars’ın doğal ortamının şartlarını taşıyan 8 metre genişliğindeki bir vakum odası olan JPL’nin Uzay Simülatörü’nde gerçekleşti. Helikoptere Mars’taki yer çekimine benzer bir yer çekimi uygulandı. Bu yer çekimi ortamının ise dünyadaki normal yer çekim oranının 3’te 2’si olduğu belirtildi. Toplamda 75 dakikadan daha fazla uçuş testi yapıldığı ve herhangi bir sorunla karşılaşılmadığının bilgisini de siz değerli okuyucularımız ile paylaşalım.

Testlerin gerçekleştiği görüntülere, sizler için aşağıda paylaştığımız videodan göz atabilirsiniz.

Yaptığı açıklama ile Mars 2020 görevinde yer alacak olan helikopterin, ilk denemelerinin başarıyla geçtiğini dile getiren, NASA’nın Mars Helikopteri Proje Yöneticisi MiMi Aung“Bir sonraki uçuşumuzu Mars’ta gerçekleştireceğiz” açıklamasında bulundu.

Bu helikopter sayesinde daha hızlı keşif yapılabilecek.

Oldukça hafif olduğu gelen bilgiler arasında olan ve otonom olarak çalışacak olan Mars Helikopteri'nin, NASA’da görevli olan bilim insanlarına önemli avantajlar sağlayacağı dile getirildi. Tekerlekli araçların yaşadığı birçok sıkıntıdan kurutulacak olan ve daha uzun mesafeleri kat ederek, bazı bölgeleri yukarıdan gözlemleme şansı yakalayacaklarını söyleyen NASA, ayrıca helikopter sayesinde Mars’ın haritası için de önemli kazanımlar elde edeceklerini belirtti. Mars'a seyahatler, koloni kurma gibi benzer çalışmaları olan NASA, anlaşılan o ki bu süreci hızlandırmak istiyor.

Helikopterin 2021 Şubat ayından önce sertifikayı alması, MARS 2020 isimli uzay aracıyla birlikte Marsa gönderilmesi ve birkaç ay sonra da göreve başlaması planlanıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.