Bilim & Teknik

Nepal depremi 20 atom bombası gücünde

Nepal'de meydana gelen depremde binlerce insan hayatını kaybetti. Bir uzman yorumu ise depremin yarattığı etkiyi net şekilde ortaya koyuyor.

Nepal depremi 20 atom bombası gücünde

Nepal’de geçtiğimiz gün meydana gelen depremde ne yazık ki ölü sayısı her geçen dakika artıyor. Resmi makamlar son olarak ölü sayısının 3.000’ü aştığını ifade ederken, bu sayısının 10 bini bulmasından endişe ediliyor.

Nepal’de son 80 yılda gerçekleşen en şiddetli deprem olarak kayıtlara geçen 7.9 şiddetindeki depreme ilişkin uzman açıklamalar gelmeye başladı. Merkez üssü Katmandu'nun 60 kilometre doğusunda olan sarsıntının şiddetini uzman bir yorum açıkça ortaya koyuyor.

İngiltere'de yayımlanan Independent gazetesine konuşan bir uzman, depremin gücü 2. Dünya Savaşı'nda Japonya'nın Hiroşima kentini yerle bir eden atom bombasının 20 katına eşit olduğunu söyledi.

Deprem nedeniyle dünyanın çatısı olarak adlandırılan Everest Tepesi’nde çığ meydana gelmiş ve talihsiz olayda Google X Laboratuvarı’nın üst düzey yöneticilerinden 33 yaşındaki Dan Fredinburg da hayatını kaybetmişti. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.