Neptün'ün halkaları ilk defa bu kadar net görüntülendi! Satürn bak işine!

James Webb Uzay Teleskobu'nun Güneş Sistemi turu, kozmik mahallemizdeki en uzak gezegene ışık tuttu.

Neptün'ün halkaları ilk defa bu kadar net görüntülendi! Satürn bak işine!

Araştırmacılar, gözlemevinin Neptün'ün ilk görüntüsünü paylaştı ve 30 yılı aşkın bir süredir buzlu dünyanın halkalarının en iyi görüntüsünü sunuyor. Görüntü sadece net olmakla kalmıyor, aynı zamanda yakın kızılötesi spektrumdaki toz bazlı halkalara ilk kez bakış sunuyor. Bu dalga boylarında gezegen mavi görünmüyor - o kadar çok kızılötesi ve görünür kırmızı ışığı emer ki karanlık hayaletimsi bir görünüm alıyor.

Görüntü ayrıca Neptün'ün Triton (en üstteki 'yıldız') ile Galatea, Naiad, Thalassa, Despina, Proteus ve Larissa dahil olmak üzere onaylanmış 14 uydusundan yedisini gösteriyor. Gezegendeki parlak noktalar ve çizgiler, güney kutbundaki bir girdabı çevreleyen bir girdap da dahil olmak üzere metan-buz bulutlarını temsil ediyor. Triton'un dikkat çekici görünümü, hem James Webb teleskobunun belirgin kırınım sivri uçlarının hem de tipik olarak güneş ışığının %70’ini yansıtan yoğunlaştırılmış bir nitrojen yüzeyinin ürünü.

Neptün'ün halkaları ilk defa bu kadar net görüntülendi! Satürn bak işine! - Resim : 1

Neptün'ün halkaları ilk defa bu kadar net görüntülendi! Satürn bak işine!

Neptün, bilim adamları için özellikle önemli bir hedef. Güneş'ten yaklaşık 2,8 milyar mil uzakta, çok düşük sıcaklıklar ve çok uzun (164 yıllık) bir yörünge gibi daha yakın gezegenler için mevcut olmayan koşullarla başa çıkmak için yeterince uzak. Triton'un tuhaf geri giden yörüngesi, Neptün'ün yerçekimine yenik düşen bir Kuiper Kuşağı nesnesi olabileceğini bile düşündürüyor.

Bu, James Webb teleskopunu kullanan çalışmaların sadece başlangıcı ve araştırmacılar, gelecek yıl içinde hem Neptün hem de Triton hakkında daha fazla gözlem toplamayı umuyorlar. Mars ve Jüpiter'e yapılan son bakışlarda olduğu gibi, gökbilimciler bu aşamada yalnızca ön veriler topluyorlar. Neptün ve genel olarak uzay hakkındaki anlayışımızı geliştirebilecek daha fazla içgörü elde etmek için bir süre beklemeniz gerekebilir.