Bilim & Teknik

Nichelle Nichols'ın külleri bir Vulcan roketiyle uzaya gidecek

Orijinal Star Trek'te Teğmen Nyota Uhura'yı oynayan aktris Nichelle Nichols'ın külleri, onu ve diğer birkaç Star Trek gazisini anan bir roketle derin uzaya gönderilecek. Nichols'ın oğlu Kyle Johnson, Temmuz ayında 89 yaşında öldükten sonra küllerini bağışladı.

Nichelle Nichols'ın külleri bir Vulcan roketiyle uzaya gidecek

Nichols'un külleri, "Enterprise Flight" görevini yürüten anma uzay uçuşu şirketi Celestis ile Vulcan Centaur adlı uygun bir roketle uzaya gidecek. Gönderme için hala belirlenmiş bir tarih yok ve muhtemelen Birleşik Fırlatma İttifakı'nın devam eden Vulcan roketi geliştirmesine bağlı olacak.

Görev sırasında Nichols'a, Star Trek yaratıcısı Gene Roddenberry ve dizinin hemşiresi Christine Chapel olarak rol alan eşi Majel Barrett'in kalıntıları katılacak. Enterprise'ın mühendisi Scotty'yi oynayan James Doohan ve Star Trek: The Motion Picture, Blade Runner ve daha fazlası ile tanınan görsel efekt sanatçısı Douglas Trumbull da gemide olacak.

Nichelle Nichols'ın külleri bir Vulcan roketiyle uzaya gidecek - Resim : 1

Nichelle Nichols'ın külleri bir Vulcan roketiyle uzaya gidecek

Roket Cape Canaveral'dan havalandığında, dünyanın dört bir yanından kullanıcılar tarafından sağlanan isimleri, mesajları ve resimlerin yanı sıra küller, DNA örnekleri içeren 200'den fazla kapsül taşıyacak. Celestis, 150 milyon ila 300 milyon kilometre arasında uzaya gönderilecek ve Güneş'in yörüngesinde dönecek olan roketin üst aşamasında kapsülleri depolayacak.

Nichols, film endüstrisinde bir öncüydü ve televizyonda önemli bir rol üstlenen ilk Siyah kadın oldu. Yeterince temsil edilmeyen geçmişlerden astronotların işe alınmasını teşvik etmek için NASA'nın savunucusu olarak hizmet ettiği için mirası ekran dışına da uzanıyor. İlk Siyah adam Albay Guion Bluford'un ve ilk kadın Sally Ride'ın uzaya çıkmasına yardım ettiği için ödüllendirildi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.