Bilim & Teknik

Nükleer alanda önemli keşif

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN), yeni keşifler gerçekleştirdi


Nükleer alanda çalışmalar yapan Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN), yeni keşifler gerçekleştirdi. CERN'deki ISOLDE radyoaktif ışın tesisinde araştırma yapan CERN, bazı atom çekirdeklerinin asimetrik ve "armut şeklinde" olduğunu belirlendiklerini, yaptığı yazılı açıklama ile bildirdi.

Araştırmada elde edilen gözlemlerin bazı nükleer teorilerle çatıştığı ve bu nükleer teorilerin değiştirilmesinin gerektiği söylendi. Ayrıca kısa ömürlü Radon 220 ve Radium 224 izotoplarının şekli üzerinde çalışma yapıldığı belirtildi.

1368251145_nukleer.jpg

CERN'in yaptığı açıklamada, Liverpool Üniversitesi Öğretim Üyesi Fizikçi Peter Butler'in görüşleri de ele alındı. Butler, "Radyum 224'ün armut şeklinde olduğunu, Radon 220'nin armut şeklinde sabit kalmadığını ancak bu şekle yakın bir biçimde titrediğini gösterebildik" dedi.

Ayrıca açıklamada, keşfin, atomlardaki pozitif ve negatif yüklerin ayrılması ile ilgili ölçüm teorilerinin de gözden geçirilmesine neden olacağı söylendi.

Yorumlar
Misafir
ne zaman ışınlanacaz
Cevapla
mert
eeee ne zamn ucan araba cikicak
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.