Bilim & Teknik

Nvidia Ay'a çıkılmadı teorisine son noktayı koydu!

Nvidia, Ay tartışmalarına yaptığı açıklama ile son noktayı koydu. İşte detaylar!

Nvidia Ay'a çıkılmadı teorisine son noktayı koydu!

Yaklaşık 4 yıl önce Nvidia, Maxwell GPU teknolojisiyle Ay'a çıkış sürecini simüle etmiş ve bunun stüdyo ortamında çekilmesinin mümkün olmadığını ispatlamıştı.

O dönem bunu GeForce GTX 980 grafik kartıyla gösteren Nvidia, bu kez de TX Real-Time Ray Tracing teknolojosiyle bir çalışma gerçekleştirdi ve aynı sonuca ulaştı. NASA, geçtiğimiz hafta neredeyse 50 senedir dillendirilen “ABD Ay’a ayak basmadı” komplo teorisini susturacak bir paylaşımda bulunmuştu.

Nvidia Ay'a çıkılmadı teorisine son noktayı koydu!

Konuyla ilgili olarak aşağıdaki videoyu yayınlayan Nvidia, komplo teorilerine güzel bir yanıt veriyor:

NASA, Ay’a ayak basılan tarihi uçuş Apollo 11’e ait 10 binden fazla fotoğrafı kamuoyu ile paylaştı. 16 Temmuz 1969'da Ay'a iniş yapan ilk uzay aracı Apollo 11'de astronot Neil Armstrong, Edwin Aldrin ve Michael Collins bulunuyordu. Apollo 11'in 20 Temmuz'da Ay'ın yörüngesine girmesinin ardından astronot Neil Armstrong, Ay'a ayak basan ilk insan oldu.

Apollo 11 misyonu komutanı Amstrong'u, yaklaşık 20 dakika sonra astronot Aldrin izledi ve böylelikle Ay'a ayak basan ikinci kişi oldu. Ne zaman bu tartışmalar sona erer bilmiyoruz ancak insanların bu konuda ikiye bölündüğü bir gerçek. Peki ya siz ne düşünüyorsunuz? 

Yorumlar
kauus
madem bu tartışma sürüyor kesin bir bilgi vermeyen nasa resimlerle kanıt sunuyor ee bizde resimlere inanmıyoruz madem nasa ilk kalkış anından itibaren aya iniş yapana kadar olan kamera kayıtlarını sunsun görelim böylece herkes inanır yoksa kayıt yokmu buna gülerim ozaman
Cevapla
AlpBey
"NASA Ay'a ayak basmadı şeklinde düşünen arkadaşlar haliyle o zamanın teknolojisi ile bu zaman teknolojisini kıyaslıyorlar haliyle ve "şimdiye kadar kumdan ibaret ve hiç bir canlının olmadığı ve dirençle karşılaşılmadığı bir kara parçasına üs kurulamamışsa kesinlikle gidilmemiştir." düşüncesi hakimdir. Peki ya üst teknolojiye sahip dünya dışı varlıklar üs kurmuşlar ise...?
Cevapla
Mehmet
Dünyayı yöneten küresel güç, bu konuda kimden isterse ondan teyit açıklaması alabilir ve yaptırtabilir. Sizler de anca böyle yersiniz işte.. “vayyy nvidia bile açıkladı abi ya” der durursunuz. 69 tarihindeki teknolojiler ile şimdikiler arasında evrenler kadar fark varken hâlâ bırakın gitmeyi, oraya daha bir koloni bile kurulamadıysa kimse kimseyi kandırmasın bu konuda derim.
Cevapla
misafir
ekonomik olmayacaksa adam niye üs kursun aya. üs kurmamaları gidilmediği anlamına gelmez..
misafir
uzay istasyonuna gidip gelen aya da gider gelir..
Cevapla
Gottik
Uzay istasyonu ile ay aynı değil. Ay çekiminden nasıl kurtuldular? Yerkürenin çekiminden kurtulmak için gerekli ivmelenmenin yaklaşık altıda biri kadar ivmelenme ihtiyacını masıl karşıladılar. Aya gidilebilir ama dönülemez şimdi bile. 2000 ton sıvı yakıt ile yerküre çekiminden kurtulmak için harcanırken atmosfer olmamasına rağmen ivmelenme için yaklaşık 100 ton yakıt ay çekiminden çıkmak için gerekli. Yanlış yönlenme ile ayın bir yerinden başka bir yerine eğik atış yapmış olurdunuz. Dönüş daha zor görünüyor. Benim aklım ikna olmadı. Atmosfer yok ok, dönüş hızı 30 kat yavaş ok ama ay çekimi altıda bir. En az altıda bir yakıt doğru açı doğru koordinat...
hayrettin tufan
anlamadığım şey bu tezi çürütmek için tekrar gitmek bi thy bilet fiyatı gibi gelir nasaya
Cevapla
İktisatçı Gözü
Hayır doğru değil, maliyetli bir olay. ABD hükümetinin uzay projelerine ayırdığı kaynağın kısıtlılığı göz önüne alınırsa, sadece saçma bir iddianın doğru olmadığını ispatlamak için böyle bir yolculuk yapılması mantıksız. Bilim dünyası her zırvanın aksini kanıtlamakla uğraşsaydı, kaynakların çoğunluğu boşa giderdi. NASA'nın mevcut çabası bile gereğinden fazla.
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.