Otomobil

Sürücüsüz taksiler yola çıkıyor!

Sürücüsüz taksiler Dubai’de görücüye çıktı. İşte detaylar!

Sürücüsüz taksiler yola çıkıyor!

Sürücüsüz taksiler Dubai’de görücüye çıktı. Gitex etkinliğinde sergilenen sürücüsüz taksi modelleri birkaç gün içinde yollarda test edilmeye başlanacak. Araçlar ilk etapta şehrin belirli kısımlarında ve yüksek güvenlik önlemleriyle yola çıkacak.

Sürücüsüz otomobil teknolojisi taksiler aracılığıyla kullanıma sunuluyor. Dubai’de düzenlenen Gitex etkinliğinden hemen önce sürücüsüz taksilerin test edilmeye başlayacağı açıklandı. Paylaşılan bilgilere göre sürücüsüz taksiler Pazar günü kullanıma sunulacak ve ilk olarak şehrin belirli bölgelerinde hizmet verecek.

Sürücüsüz taksiler yola çıkıyor!

Sürücüsüz taksiler yola çıkıyor! - Resim : 1

Test sürüşleri üç ay devam edecek ve güvenlik önlemleri olacak. Örneğin bu araçlar saatte yalnızca 35 km hızla ilerleyebilecek ve ön koltukta sürücüler bulunacak. Sürücülerin normal şartlarda otomobile müdahale etmeyeceği ancak tehlikeli bir durum söz konusu olursa kontrole geçeceği belirtildi.

Taksi olarak kullanılacak otomobillerin tümü Mercedes-Benz tarafından üretildi. Otomobillerde birçok kamera ve sensörün yanı sıra LiDAR sistemi de yer alıyor. Bunun dışında uçan araba fikri de hala ülkelerin gündeminde olan bir konu. Bu işe ilk adım atacak olan ülke ise Japonya.

Japonya'nın uçan araba projesi için Uber, Japonya Hava Yolları, Airbus, Boeing, NEC, Toyota, ANA ve Yamato firmalarının da aralarında olduğu 20 şirket, yol haritası hazırlıklarına başladı. Proje kapsamında, uçan arabanın 2020 yılında piyasaya sürülmesi hedefleniyor. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.