Odysseus dünyaya son mesajını gönderdi

Uzay keşiflerinde yeni bir sayfa açan Odysseus ay iniş aracı, görevini tamamlamanın ardından Dünya'ya duygusal bir veda mesajı gönderdi.

Odysseus dünyaya son mesajını gönderdi

Bu tarihi an, uzay araştırmalarında insanlık için büyük bir adımı simgeliyor. Odysseus'un gönderdiği bu son mesaj, hem bilim insanları için hem de uzayı merak eden herkes için unutulmaz bir an olarak tarihe geçti. Bu veda, aracın Ay yüzeyindeki keşiflerinin sona erdiğini ve bilim dünyasına önemli bilgiler bıraktığını işaret ediyor.

Intuitive Machines ekibi, Odysseus uzay aracının ay yüzeyine inişinde yaşanan ve aracın bir ayağının kırılmasıyla sonuçlanan sıkıntılı anlara rağmen IM-1 ay misyonunu bir başarı olarak nitelendirdi. Bu durum, aracın büyük ölçüde tek parça halinde ay yüzeyine ulaşmayı ve Dünya'ya veri göndermek için yeterince iyi çalışır durumda olmayı başardığı için gerçekleşti. Texas merkezli Intuitive Machines, bu başarıyla birlikte özel bir şirket olarak ayda yumuşak iniş yapmayı başaran ilk şirket oldu ve 1972'deki son Apollo misyonundan bu yana ABD'nin gerçekleştirdiği ilk yumuşak ay inişini yapmış oldu. Ancak, iniş aracının alışılmadık pozisyonu nedeniyle güneş panelleri, tasarlandığı gibi etkili bir şekilde güneş ışığı alamıyor. Mevcut enerji rezervleri tükenmiş olan Odysseus, ay gecesinde şimdilik enerjisiz kaldı. Misyon ekibi, Mart ayı sonlarında güneş ışınlarının panellerine tekrar çarpmasıyla iniş aracının yeniden hayata dönmesini umut ediyor.

Perşembe günü, Intuitive Machines iniş aracından bir görüntü daha paylaştı; bu, son veri paketinde alınan ve Odysseus'un bir kısmını, ayın bir bölümünü ve küçük bir hilal şeklindeki Dünya'yı gösteren görüntüydü.

"Elektrik gücü tükenmeden önce, Odysseus uygun bir veda mesajı iletimini tamamladı," diye bir sosyal medya gönderisinde belirtti Intuitive Machines. "Bugün alınan bu görüntü, 22 Şubat'ta çekilmiş ve arka planda hilal şeklindeki Dünya'yı göstererek, insanlığın evrendeki varlığının ince bir hatırlatıcısı," dedi gönderi ve ekledi, "İyi geceler, Odie. Seni tekrar duymayı umuyoruz."

Intuitive Machines, birkaç hafta sonra Odysseus tekrar aktif hale gelirse daha fazla veri elde etmeyi umuyor ve aynı zamanda misyondan öğrendiklerini, bu yılın ilerleyen zamanlarında gerçekleşecek başka bir ay inişi çabası için hazırlık yapmak üzere kullanıyor.

IM-1 gibi, IM-2 de SpaceX Falcon 9 roketiyle fırlatılacak ve NASA'nın Artemis programının bir parçası olarak ticari ortakları sözleşmeli olarak dahil ettiği Ticari Ay Yük Hizmetleri (CLPS) girişiminin bir parçası olacak. CLPS misyonları, 2026 için hedeflenen ilk Artemis astronot inişi için zemin hazırlıyor.