Memurlar yandı! Kamu hizmetlerinde AI kullanılacak!

İngiltere hükümeti, kamu sektöründeki işgücü maliyetlerini azaltmak ve işlemleri daha verimli hale getirmek amacıyla yapay zeka teknolojilerini kullanma planlarını açıkladı.

Memurlar yandı! Kamu hizmetlerinde AI kullanılacak!

Bu strateji, sürücülerin telefonları, diğer araçlar, Amerikan altyapısı ve üreticileri ile "sürekli bağlantı" halinde olan ve sürücü asistanı sistemleri gibi teknolojileri kullanan yeni model araçlar hakkındaki güvenlik endişeleriyle paralel bir endişe yaratıyor. Bu hamle, kamu hizmetlerindeki işgücü ihtiyacını azaltmayı ve teknolojik yeniliklerle hizmet kalitesini artırmayı hedefliyor. Hükümetin bu adımı, kamu hizmetlerinde yapay zekanın rolünü artırarak, veri yönetimi ve işlem süreçlerindeki etkinliği maksimize etmeyi amaçlıyor. Bu gelişme, kamu sektöründe dijital dönüşümün önemli bir kilometre taşı olarak değerlendiriliyor.

Bir çok ülke gibi İngiltere de, kamu hizmetlerinde yapay zeka kullanarak  devrim yapmaya hazırlanıyor. İngiltere hükümeti, mevcut kamu görevlileri tarafından yapılan işlerin bir kısmını yapay zeka aracılığıyla gerçekleştirme planını aktif bir şekilde teşvik ediyor. Finansal Times'ın haberine göre, bu, parlamento sorgularına yanıt hazırlama gibi işleri içeriyor.

İngiltere'nin Başbakan Yardımcısı Oliver Dowden, parlamento kayıtları gibi güvenilir kaynaklardan bilgi emme ve özetleme yeteneğine sahip olduğu iddia edilen bir "kırmızı kutu" aracını tanıtmaya hazırlanıyor. Ayrıca, kamu danışmalarına bireysel yanıtlarla benzer şekilde çalışması beklenen ayrı bir araç da deneme aşamasında. Yapay zeka aracının bu işi ne kadar hızlı yapabileceği henüz net değilken, Dowden bu işlemin normalde 25 kamu görevlisi ile üç ay sürdüğünü iddia ediyor. Ancak, taslakların her zaman bir insan tarafından çift kontrol edileceği ve kaynak içereceği belirtiliyor.

Memurlar yandı! Kamu hizmetlerinde AI kullanılacak!

Telegraph, Dowden'ın yapay zeka teknolojisinin uygulanmasının kamu hizmeti işlerinde kesinti yapmak için kritik olduğunu savunduğunu aktardı. "Eğer sürdürülebilir bir şekilde personel sayısını azaltmak istiyorsak, gerçekten bu yolu izlememiz gerektiğine inanıyorum. Pandemi ve AB'den çıkış hazırlıkları sonucunda Kamu Hizmeti'nin ne kadar büyüdüğünü unutmayın. Sayıları düşürmek için bu teknolojileri gerçekten benimsememiz gerekiyor." Dowden'ın açıklamaları, Başbakan Rishi Sunak'ın hükümet verimliliğini artırmak için teknolojiyi kullanma umutlarıyla uyumlu. Şaşırtıcı bir şekilde, ne Dowden ne de Sunak, yapay zekanın kendi işlerini yapmasıyla para tasarrufu sağlamayı önermedi.

Dowden, yapay zekanın her şeyi yapması konusunda bazı çekincelere sahip. Ön konuşma brifinginde, hükümetin "yeni, tartışmalı veya yüksek derecede politik hassasiyet içeren alanlarda" yapay zeka kullanmayacağını belirtti. Aynı zamanda, Kabine Ofisi'nin Yapay Zeka bölümü 30'dan 70 çalışana yükseltilecek ve bütçesi 5 milyon pounddan (£) 110 milyon pounda (£139.1 milyon) çıkarılacak.