Bilim & Teknik

Orionid meteor yağmuru için geri sayım başladı!

Bu gece gökyüzüne bakmayı unutmayın! Orionid meteor yağmuru ile görsel bir şölen sizleri bekliyor!


Orionid meteor yağmuru için geri sayım başladı! Peki Orionid meteor yağmuru nedir? Orionid meteor yağmuru ne zaman ve saat kaçta, Orionid meteor yağmuru Türkiye'den gözlemlenebilecek mi? Tüm bu soruların cevabı haberimizin devamında.

Orionid meteor yağmuru için geri sayım başladı!

Eğer gökyüzü olayları sizi de heyecanlandırıyorsa bu haberimiz ilginizi çekebilir. Gökyüzü tutkunlarını büyük bir ilgiyle beklediği 2020 yılı Orionid meteor yağmuru için geri sayım başladı.

Her yıl Ekim ayında gözlemlenen Orionid meteor yağmuru ya da diğer adıyla Orion meteor yağmuru, Halley kuyruklu yıldızının bize bıraktığı iki mirastan yalnızca biri.  Bir diğeri ise, Eta Aquarid meteor yağmuru. Zira o da tıpkı Orion meteor yağmuru gibi Halley kuyruklu yıldızının enkaz bulutları tarafından üretilen bir meteor yağmuru.

Peki Orion meteor yağmuru Dünyamızdan ne zaman izlenebilir? Ekim ayının ilk günlerinde ortaya çıkmaya başlayan Orion meteor yağmuru 21-22 Ekim tarihlerinde ise Orionid meteor yağmuru zirve haline ulaşıyor. İşin güzel tarafı ise meteor yağmurunu gözlemlemek için Perseid meteor yağmurunda olduğu gibi herhangi bir teleskoba ya da kameraya ihtiyaç olmaması. Uzmanların açıklamasına göre, çıplak gözle izleyebileceğiniz bu görsel şölende, saat başına 10 ila 20 adet arasında meteor gözlemlemeniz mümkün.

Orion meteor yağmuru ile ilgili görsel şölen keyfinizi zirveye taşımak istiyorsanız; Orionid meteor yağmurunun gece 1 ila 4 arasında izlemelisiniz. Ayrıca hava koşullarının uygun olduğu ve ışık kirliliğin en az olduğu bölgelerde meteor yağmurunu daha net gözlemleyebilirsiniz.

Yorumlar
💎G@kko💎
Dünya nere gidi bele Allah sonumuzu heyrede
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.