Bilim & Teknik

Pilleri hafifleten ve güçlendiren yeni bir teknoloji geliştirildi

Maryland Üniversitesi ve ABD ordusunda yer alan araştırma geliştirme uzmanlarından oluşan bir ekip yeni pil teknolojisi geliştirmeyi başardı.

Pilleri hafifleten ve güçlendiren yeni bir teknoloji geliştirildi

Maryland Üniversitesi ve ABD ordusu işbirliği ile gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda yeni batarya teknolojisi geliştirildiği açıklandı.

Yeni bir batarya teknolojisi geliştirildiği açıklandı

Şimdiye kadar kullanıcılara sunulan teknolojik aletlerin batarya teknolojisinin alt yapısını oluşturan lityum iyon piller sayesinde yeni ve daha gelişmiş bataryaların geliştirilmesi sağlandı. Fakat geliştirilen yeni teknolojiler mevcut pil ve batarya teknolojilerinin de geliştirilmesi gerektiği sonucunu doğuruyor.

Pil bataryalarının daha üst seviyelerde enerji sağlaması konusu ile ilgili olarak şimdiye kadar birçok çalışma gerçekleştirilmiş olsa da en somut gelişme Maryland Üniversitesi ve ABD ordusunda yer alan araştırma geliştirme uzmanlarından oluşan ekip tarafından gerçekleştirildi. Araştırma ve geliştirme ekibi gerçekleştirdikleri çalışmalar sonucunda lityum iyon pillere çok daha fazla enerji yükleyerek daha yüksek miktarda elektrik enerjisi çıkışını sağlayan bir sistem geliştirdiklerini açıkladı.

Pilleri hafifleten ve güçlendiren yeni bir teknoloji geliştirildi - Resim : 1

Yapılan açıklamalar sonrasında yaşanan gelişmenin çok önemli olduğunu belirten ve lityum iyon batarya hücrelerin ömrünü uzatan aynı zamanda ticari olarak kullanımlarını mümkün kılan araştırma görevlerinde de yer alan ve bu hücrelerin geliştirme çalışmalarında öncü isimlerden biri olarak kabul edilen Tesla’nın batarya geliştirme ortaklarından Jeff Dahn, yaşanan gelişme ile ilgili olarak bu teknolojinin piyasada yer alan teknolojik aletlere ne zaman uygulanabilir olacağını merakla beklediğini belirtiyor. 

Yeni batarya teknolojisi ne zaman kullanılacak?

Grafit içinde LiCl (Lityum Klörür) ve LiBr (Lityum Brom) bileşiklerinden halojenler oluşturma fikrine dayanan ve özellikle yanında büyük miktarlarda batarya taşıması gereken askerlerin hafif ekipmanlar ile birlikte arazide rahat bir şekilde hareket edebilmesine olanak sağlamak amacıyla geliştirilen bu yeni batarya teknolojisinin ticari ürünlerde yakın bir zamanda kullanılıp kullanılmayacağı konusunda ise henüz bir açıklama yapılmadı.

Yorumlar
opdima
Daha neler var aslında. Bu haber sadece ucundan yem insanlara. Yaprak şeklinde enerji depolayan cell bataryalar yapıldı hem de yüksek verimli. Ama mevcut küresel sistemde güncel pil fabrikaları hep aynı teknolojiyle donatılmış telefonlara pil üretmek için tasarlandı. Doğal olarak piyasaya sürülse onlar batacak. Ürettikleri elde kalacak. Bu yüzden telefon üreticileri de eski pil sistemleriyle devam ediyor. Biz de böyle haberler çıkınca aaa oouuu diye tepkiler veriyoruz. 😬
Cevapla
Matrix
Teknolojioku Şu uygulamaya artik bir karanlık mod veya gece modu eklesreniz iyi olmazmı gece okumak cok yoruyor gözleri
Cevapla
SalimSah
Işıgı iyice kısıp okuyorum...
G@kko
Bataryaların artık 4230mAh seviyesi altına inmesini istemim ha valla yeter
Cevapla
varda haber biz tüketici olarak görmüyoruz
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.