Bilim & Teknik

Türk bilim insanı Dünya'nın ölüm tarihini açıkladı!

NASA'da görevli Türk bilim insanı Dr. Umut Yıldız, "Dünya şu anda 4,5 milyar yıl yaşında. Size Dünya'nın ölüm için tarih verebilirim. '' dedi.

Türk bilim insanı Dünya'nın ölüm tarihini açıkladı!

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı'nda görevli Türk bilim insanı Dr. Umut Yıldız, Ordu Büyükşehir Belediyesi 15 Temmuz Demokrasi Meydanında 'Uzayda Neler Oluyor' konulu sunumda öğrenciler ve uzay meraklılarıyla bir araya geldi. Yıldız, yaptığı sunumda Dünya'nın 5 milyar yaşı kaldığını söyledi.

Türk bilim insanı Dünya'nın ölüm tarihini açıkladı!

Yıldız, Dünya şu anda 4,5 milyar yıl yaşında. Size dünyanın ölüm için tarih verebilirim. Dünya'nın geride 5 milyar yıl yaşı kaldı. Bakın evrenin geriye kalan ömründen söz etmiyorum, Dünya'dan söz ediyorum. Tabii bu arada biz başka bir şey yaparak Dünya'nın sonunu getirmezsek" dedi.

Güneş'le ilgili çalışmalar kapsamında uzaya 'Parker Solar Probe' isimli bir araç gönderdiklerini dile getiren Dr. Yıldız, Bu araç güneşe 6,2 milyon kilometre kadar yaklaşacak ve incelemelerde bulunacak. Mars'a gelecek yıl göndereceğimiz araç 2021'de kızıl gezegene iniş yapacak. Bunun en büyük özelliği yaşam araştıracak. Detayları, çizimleri yapıldı.

Çok heyecan verici bir olay. Parça toplayacak. Buradan toplanan numunelerin getirilmesi de gündemde" diye konuştu. Mars'a yolculuk konusunda ise Yıldız, roketin inşa sürecinin devam ettiğini aktardı. Yıldız, Roketin ucunda 4 kişilik bir kapsül var. Mars'a gidiş minimum 6 ay sürecek. Mars'a gidenler gezegende 2 yıl yaşamak zorunda.

Çünkü Mars ile Dünya her 26 ayda birbirine yaklaşıyor. Yolculuğun bu döneme denk gelmesi gerekiyor. Canınız istediğinde Mars'a ya da Mars'tan Dünya'ya dönemezsiniz. Mars'a gitmek isterseniz, 3 kişiyle 3 yıl geçireceksiniz" ifadelerinde bulundu.

Yorumlar
Sss
Onu bilmem de böyle giderse kıyamet yakın..
Cevapla
yakup
herşeyi ve dünyanın sonunu Allah bilir türk bilim adamı şuan varsayımlara dayanarak tahmin hesaplarını yaparak dünyanın ölüm tarihini veriyor
Cevapla
salla
salla gitsin.. nasılsın kimse aksine ispat edemez
Cevapla
Halo
Yav kiyamet koptukdan sonra butun gezegen ölecek neyin kafasini yasiyorsunuz
Cevapla
cemil
Sen laboratuvara girmeden de birakmişsin zaten.Ama ben girdiğini bile dusunmuyorum.
Baybars
Kim diyor bunu Milyarlarca galaksi trilyarlarca güneş var senin gunesinin ölmesi evrende binlerce galaksinin bile yokolmasi evreni etkilemez asurlarin putu elohimi kullanarak ibrani kültürü yayan anoreksiya hastasi İshak ve ismailoğullarıni çok ciddiye alıyorsunuz ya tevratin replikasi na inaniyorsunuz kalkıp sürekli onda yazan resmen insanın yazdığı şeylere tapiyorsunuz resmi bilim öğesi farklıdır laboratuvara girdiğin dakika dinini kapı dışarıda bırakman gerekir anladın mı ? Biz Turkuz arap değil Bura da Arabistan değil Turkiye anladın mı Hadi Esenlikler
Can
Dünyanın sonunu ancak ALLAH BİLİR
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.