Bilim & Teknik

Radarı olmayan uçaklar birbirine çarpmadan nasıl uçabiliyorlar?

Radarı devre dışı olan uçakların birbirlerine çarpmadan nasıl uçabildiklerini hiç düşündünüz mü?

Radarı olmayan uçaklar birbirine çarpmadan nasıl uçabiliyorlar?

Hiç Atlas Okyanusu üzerinden geçen bir uçağa bindiniz mi? Bu gibi uçuşlar sırasında uçağın radarı neredeyse hiçbir zaman açık olmaz. Peki neredeyse sıfır görüşle uçan ve radara sahip olmayan uçaklar nasıl olur da çarpışmazlar? Wendover Productions, pilotların bu gibi durumlarla nasıl başa çıktığını anlatan bir yazı paylaştı.

Yazıda belirtilene göre uçakların radar sistemini kullanmamasının asıl nedeni, karada bulunan bu gibi sistemlerin sadece 250 mil (400 km) menzile sahip olması. Yani okyanusun ortasında bulunan uçaklar, radarların kapsama alanına dahil değiller.

1473811288_hdyji3lxowbzgmbrgpzi.png

Radar gibi güvenilir konum belirleme sisteminden faydalanamayan pilotlar, görüş mesafesinin çoğu zaman sadece metrelerle sınırlı olduğu bu güzergahta kaza yapmamak adına özel yollar kullanmaya başlamışlar. "Hava otobanları" olarak isimlendirilen bu yollar belirli giriş ve çıkış noktalarına sahip ve her gün yaklaşık 2000 uçuşun güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesini mümkün kılıyorlar. Genellikle belirli saatler arasında (akşam saatleri) kullanılan bu yollar olmasaydı, uçsuz bucaksız okyanus üzerinde uçak yolculuğu yapmak çok tehlikeli olabilirdi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.