Güncel

Yerli lazer silahı sınavdan geçti!

Yüksek Güçlü Lazer Sistemi Geliştirilmesi Projesi sonunda test aşamasına ulaşabildi. Sonuç ise başarılı.


Türk savunma sanayisi, yerli lazer sistemlerini geliştirmeye yönelik çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor.

Yüksek Güçlü Lazer Sistemi Geliştirilmesi Projesi kapsamında, karada, denizde ve havada tehdit unsuru oluşturan hedeflerin algılanmasını, takibini ve imhasını sağlayacak, isabet oranı yüksek, tek atım maliyeti düşük, bir lazer sisteminin milli imkanlarla geliştirilmesi amaçlanıyor.

TÜBİTAK Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi proje kapsamında, askeri araçlara monte edilebilecek bir lazer silahı projesi üzerinde çalışmalarına devam ediyor.

Test aşamasına gelen teknolojik lazerde sınav başarılı bir şekilde geçildi. Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir'in de katıldığı atış testlerinde, bir gemi zırhı tek atışta delindi. Şimdilik sadece 500 metre mesafeden hedefini vurmayı başaran lazer sistemi, ilerleyen zamanlar menzil açısından daha da geliştirilecek. 

Böylelikle bir nevi uyarı sistemi işlevi de görecek olan lazer silahı, her hangi bir saldırı öncesinde hedefin yaklaştığını da yetkililere belli edebilecek ve imha hazırlığı için zaman tanıyacak. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.