Bilim & Teknik

Robotlar insanları ne zaman geçecek?

Robot teknolojisinde tüm handikaplar aşılsa bile onları insanlardan ayıran hala güçlü bir detay kalıyor: Zeka.


Ancak yapay zekanın ilerleme hızına bakılarak, robotların bir gün insandan daha zeki olacağını tahmin eden bilim insanları şimdi bu beklentilerinin zamanını geri çektiler. Daha önce bilim ve teknoloji dünyasında ortak görüş olarak 2040 yılının dile getirildiği bu yapay zekanın insan zekasına eşitlenmesi tarihi, HP’nin yapay zeka ve robotlar konusunda araştırma yapan ekibinin başında bulunan baş bilim insanı Shane Wall tarafından daha da geriye çekildi.
1505298666_top-10-robots.jpg
 Shane Wall, yapay zekanın öğrenme ve kendini geliştirme hızının beklenenden çok daha hızlı çıktığını ve bu süratle devam etmesi halinde insan zekasına eş değer yapay zekaların 2029 yılında görülmeye başlayacağını açıkladı.
1505298678_nintchdbpict000299498732.jpg
İnsan gibi düşünen makinelerin ortaya çıkmasıyla, sorumluluk alınmasının gerektiği riskli işlerde robotların çok daha aktif olacağını ve riskleri, tehlikeleri, hataları daha başarılı şekilde analiz ederek, görevleri daha fazla başarıyla sonlandırabileceğini anlatan Wall, bu nedenle pek çok alanda robotların iş başı yapmasının kaçınılmaz olacağının da altını çiziyor. 
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.