Bilim & Teknik

Rus uzay kargo aracı Progress M-27M Dünya'ya düşüyor!

Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) gönderilen Rus kargo aracı Progress M-27M'nin kontrolden çıkarak Dünya'ya doğru düşmeye başladığı açıklandı.

Rus uzay kargo aracı Progress M-27M Dünya'ya düşüyor!

Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) gönderilen Rus kargo aracı Progress M-27M'de teknik arıza çıktı. Yaşanan teknik arızası  giderilemeyen araç 2,5 tonluk yüküyle Dünya'ya yaklaşıyor.

Rusya uzaycılık kurumu Ruskosmos, ISS'e oksijen ve gıda malzemeleri yolladığı kargo aracı Progress M-27M'nin yanlış yörüngeye oturduğunu ve kontrol altına alma çabasının başarısızlıkla sonuçlandığını açıkladı.

1430343584_img20150430003554.jpg

Ruskosmos yetkilisi, arızanın Soyuz roketinden kaynaklandığına dikkat çekerek bunun kaygı verici olduğunu söyledi. Ruskosmos yetkilisi, arızanın analiz edilebilmesi amacıyla önümüzdeki ay için planlanan bir yolculuğun iptal edilebileceğini söyledi. 26 Mayıs'ta ISS'e üç uzay adamının transferi planlanıyordu.

Progress'in yanlış yörüngeye oturmasının üçüncü kademede meydana gelen bir arızadan kaynaklandığı ihtimali üzerinde duruluyor. Rus kargo aracının nereye düşeceği hakkında kesin bir bilgi şimdilik bulunmuyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.