Bilim & Teknik

Satürn'ün uydusunda su bulundu!

NASA düzenlediği basın toplantısında Satürn'ün uydularından Enceladus'ta yaşam için tüm gereksinimlerin olduğunu açıkladı.

Satürn'ün uydusunda su bulundu!

NASA bügün Cassini uzay gemisi ile elde edilen verileri açıklamak için düzenlediği basın toplantısında Satürn'ün uydusu Enceladus'ta yaşamı destekleyebilecek deliller bulunduğunu açıkladı. Toplantıda Dünya dışında canlı hayatının bulunabileceği en olası yerlerin, Jüpiter'in uydusu Europa ve Satürn'ün uydusu Enceladus olduğuna dair yeni kanıtları olduğu belirtildi.

1492163194_95615620x310.jpg

Uydular üzerinde elde edilen son bulguları bugün bir canlı yayınla duyuran NASA, özellikle Enceladus uydusu, Bizim bildiğimiz anlamıyla canlı hayatının neredeyse tüm gereksinimlerine sahip. açıklamasında bulundu. Kullanılan dev spektrometre sayesinde Cassini uzay gemisinin tespit ettiği hidrojen moleküllerinin, Enceladus'un buzul yüzeyinden yükseldiği belirtildi.

1492163179_95616620x349.jpg

Bu bilgilere göre, Satürn'ün en büyük altıncı uydusu olan Enceladus'ta, buz örtüsünün altında okyanus bulunuyor. NASA 2020'de Europa Clipper görevini hayata geçirmeye amaçlıyor. Bu görev ile gezegen daha yakından incelenecek ve dünya dışı yaşama dair kesin kanıtlar aranacak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.