Bilim & Teknik

Soyuz roketi Uluslararası Uzay İstasyonu'na fırlatıldı!

Progress MS-14 kargo kapsülü, Kazakistan'ın Baykonur Uzay Üssü'nden fırlatıldı. Kapsül, Uluslararası Uzay İstasyonu'na başarılı bir şekilde ulaştı.

Soyuz roketi Uluslararası Uzay İstasyonu'na fırlatıldı!

Rusya Federal Uzay Ajansı Roscosmos’tan Sputnik’e yapılan açıklamaya göre, portakal, greyfurt, sosis, su, oksijen, yakıt ve kuru yük taşıyan kargo gemisi 25 Nisan Cuma günü, saat 9:50'de Kazakistan'daki Baikonur Cosmodrome'dan Uluslararası Uzay İstasyonu'na doğru yola çıktı.

Soyuz roketi Uluslararası Uzay İstasyonu'na fırlatıldı!

Rusya’nın 2'nci Dünya Savaşı'ndaki zaferinin 75. yıldönümü anısına, 9 Mayıs’ta kutlayacağı Zafer Bayramı vesilesiyle ‘Zafer Roketi’ olarak adlandırılan ve Progress MS-14 uzay aracını taşıyan Soyuz-2.1a roketi Rusya’nın Kazakistan’daki Baykonur Uzay Üssü’nden fırlatıldı.

Progress MS-14 uzay aracı, yaklaşık 9 dakika gibi kısa sürede yörüngeye ulaştırıldı ve 3 saat 20 dakikalık uçuş sonrasında Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUI) başarılı bir şekilde kenetlendi. Space.com'dan yapılan açıklamaya göre ise kargo uzay aracının yaklaşık yedi ay boyunca Uluslararası Uzay İstasyonun'da kalacak olduğu bildirildi.

Uzay araştırmaları ve temel bilim deneylerinin yürütülüyor olduğu Uluslararası Uzay İstasyonu'nı (UUI), NASA, ROSCOSMOS, Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Japon Uzay Araştırma Ajansının (JAXA) ve Kanada Uzay Ajansı (CSA) ortak bir şekilde işletiyor. Ayrıca şu anda Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (UUI), ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) astronotu Christopher Cassidy ile Rus kozmonotlar Anatoliy İvanişin ve İvan Vagner görev almaya devam ediyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.