SpaceX ateşleme tarafında sıkıntılar yaşıyor

SpaceX, Starship için ilk tam statik yangın testini, gelecek ay yapılacak ilk yörünge test uçuşunu gerçekçi kılacak bir şekilde olmasa da tamamladı.

SpaceX ateşleme tarafında sıkıntılar yaşıyor

Şirket, 33 Raptor motorunun hepsini aynı anda ateşlemeyi umuyordu, ancak Elon Musk iki motorun bunu başaramadığını kaydetti: motorlardan biri görev ekibi çalıştırmadan önce kapanırken, diğeri "kendi kendini durdurdu". Ancak ateşlenen 31 motor tüm süre boyunca  çalışmaya devam etti ve Musk, bunun yörüngeye ulaşmak için yeterli olduğunu iddia ediyor.

SpaceX'in kasım ayındaki son statik yangın testi başarılı olsa da, şirket güçlendiricinin Raptor motorlarından yalnızca 14 tanesini ateşleyebilmişti. Ancak bundan daha fazla motorun ateşlenebilmesi ve ayrıca astronotları Ay'a ve Ay'dan taşımadan önce Starship'i birden çok başarılı test uçuşuna göndermesi gerekiyordu.

SpaceX ateşleme tarafında sıkıntılar yaşıyor - Resim : 1

SpaceX ateşleme tarafında sıkıntılar yaşıyor

Şirket başkanı Gwynne Shotwell'in FAA'nın yıllık Ticari Uzay Taşımacılığı konferansında söylediği gibi, Starship "insanları uçurmadan önce yüzlerce uçuş" yapmak zorunda. Ayrıca herkese Starship'in ilk uçuşunun "gerçekten bir test uçuşu" olduğunu ve "bunun için asıl amacının fırlatma rampasını havaya uçurmamak olduğunu" hatırlattı.

2022'nin ortalarında SpaceX, Super Heavy'nin Booster 7 prototipindeki 33 motorun hepsini aynı anda çalıştırabilmek için tasarlanmış bir test gerçekleştirdi. Şirket, aracın çalıştırma sırasını önizlemeyi hedefliyordu, ancak güçlendirici, Teksas'taki Boca Chica tesisinde işlem sırasında alev aldı. SpaceX şefi Elon Musk, Twitter'da, Raptor motorunun karmaşık bir çalıştırma sekansına sahip olması nedeniyle, patlamaya neden olan sorunun "motor döndürme çalıştırma testine özgü" olduğunu açıkladı.