SpaceX büyük hüsran yaşadı!

Elon Musk'ın SpaceX'i tarafından yeni nesil Starship uzay aracı için geliştirilen bir güçlendirici roket, pazartesi günü Teksas'ta bir yer testi ateşlemesi sırasında alevler içinde patladı ve Musk'ın bu yıl içinde Starship'i yörüngeye fırlatma hedefinde olası bir gerilemeye neden oldu.

SpaceX büyük hüsran yaşadı!

NASA Spaceflight web sitesi tarafından kaydedilen bir canlı yayında görüldüğü gibi , Super Heavy Booster 7 prototipinin akşamın erken saatlerinde patlamasından hemen sonra Musk attığı bir tweette konuyla ilgili olarak "Evet, aslında iyi değil. Takım hasarı değerlendiriyor," dedi. Patlamada bir yaralanma olayı yaşanmadı.

Roketin tabanını alevler ve yoğun dumanla kaplayan ve video kamerayı salladığı anlaşılan patlamaya neyin sebep olduğu net değildi, ancak güçlendirici daha sonra gantriyi test etmek için civatalanarak dik durdu.

SpaceX büyük hüsran yaşadı!

Arıza, SpaceX'in bu yıl içinde gerçekleştirmeyi umduğu, mürettebatsız bir yörünge test uçuşunda kullanılmak üzere bir dizi 33 Raptor motoruyla donatılmış güçlendiricinin Boca Chica, Teksas'ta günlerce süren statik yangın testi kampanyasının ortasında meydana geldi.

SpaceX'in süper ağır birinci aşama güçlendiricisi ile eşleştirildiğinde 394 fit (120 metre) yüksekliğe sahip olacak olan Starship, Musk'ın insanlı uzay yolculuğunu daha ekonomik ve rutin hale getirme tutkusunun merkezinde yer alan şirketin yeni nesil fırlatma aracı olarak biliniyor.

SpaceX, Pazartesi günkü patlama hakkında sorulduğunda Reuters'in yorum talebine yanıt vermedi.

ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA) de patlamayı araştırıp araştırmayacağı sorulduğunda yanıt vermedi.

2020'nin sonlarında ve 2021'in başlarında SpaceX, geri dönüş denemelerinin patlamalarla sonuçlandığı bir dizi yüksek irtifa test lansmanında Starship'in dört prototipini kaybetti. Starship prototipi nihayet Mayıs 2021'de güvenli bir iniş yaptı.