Bilim & Teknik

SpaceX Starship bir ilke imza attı!

SpaceX'in devasal uzay mekiği Starship bir ilke imza attı. Starship ilk defa havalanıp patlamadan başarılı bir şekilde iniş yapmayı başardı.

SpaceX Starship bir ilke imza attı!

Gezegenler arası seyahat için inşa edilen dev uzay gemisi Starship için bugün sevindiren haber geldi. Bundan önce bir dizi patlayıcı girişim ile sonlanan Starship denemesi bu sefer başarlı bir şekilde sonuçlandı. SpaceX'in devasal uzay mekiği Starship uzun denemelerden sonra ilk defa yüzeye iniş yaptı ve patlamadı.

Yakalanan bu başarı, Mars, Ay ve diğer gezegenelere gitmek için ortadaki engelin kalkmasını sağlayacak. SpaceX'in uzay mekiği için bundan sonra da fırlatma denemeleri yapılacak. Eğer onlar da başarılı bir şekilde inebilirse, uzay yolculuğunun önü açılacak.

Yeniden kullanılabilir olması için tasarlanan Starship, SpaceX'in insanları ve kargoları Ay'a ve Mars'a taşımak için kullanmayı umduğu yeni nesil araç ve mühendisler devam ederken son altı ayda bir dizi yüksek irtifa uçuş testine tabi tutuldu. 

Bilmeyenleriniz için; Starship, SpaceX'in kargoları ve insanları yörüngeye, Ay'a ve nihayetinde Mars'a taşımak için kullanılıyor. 

Aralık ayında SN8 prototipinin ilk alt yörünge uçuşunu gerçekleştirmişti. Ancak dönüşte yüksek hızda yere çarptı ve bir ateş topunda patladı. SN9 Şubat ayında 10 km (33.000 ft) yüksekliğe ulaşıp bir ateş topunda patladı. Daha sonra Mart ayında anlık olarak inmeyi başaran SN10, inişinden hemen sonra patlamıştı.

Starship SN15 başarısını neye borçlu?

SpaceX'e göre SN15 prototipi, Starship'in beşinci yüksek irtifa testi bir dizi tasarım iyileştirmesini barındırdığı için başarılı oldu. SpaceX'in belirttiğine göre; SN15, güncellenmiş bir aviyonik paketi ve itici mimarisi ile üç Raptor motorunun yeniden tasarlanmış konfigürasyonunu içeriyor.

Bu motorlar, SN15'i bugün yine 10 km yüksekliğe çıkaran ve yüksekliğe ulaşmadan önce sırayla kapanan motorlardır. Geri dönüş yolunda, Starship yatay bir yöne geçer ve alçalışını yavaşlatmak için dört kanat kullanır ve tıpkı bir paraşütçü gibi, göbek flopu manevrası olarak tanımlanan manevra ile Dünya'ya geri döner.

Yıldız Gemisi, iniş pistine giden yolunu yönlendirmek için dört kanat kullanarak Dünya'ya doğru alçalır. Dünya'ya ve iniş yerine yaklaştığında, Raptor motorları yeniden ateşlenir ve Starship, pede dokunmadan önce dikey bir yöne döner. İşte bu noktada, önceki prototipler başarısız olmuştu. Yeni tasarım ile bu sorun da ortadan kaldırılmış oldu.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.