Bilim & Teknik

Uydudan internet ön kayıt sayısı ile rekor kırdı!

Elon Musk'ın SpaceX şirketine ait Starlink'in 99 dolarlık uydudan internet hizmetine ön kayıt sayısı yarım milyonun üzerine çıktı.

Uydudan internet ön kayıt sayısı ile rekor kırdı!

SpaceX kesinlikle son zamanların en çok zikredilen şirketlerinden biri. Elon Musk'ın şirketinin en büyük başarısı ise şüphesiz ki yeniden kullanılabilir roketler. Yeniden kullanılabilir roketler sayesinde örneğin bir haberleşme uydusunun fırlatma maliyeti 400.000 Dolar seviyesinden 100.000 Dolar seviyesine kadar düştü. ABD de bu sayede çok uzun bir süre sonra astronotlarını Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) Rus yapımı Soyuz roketleri yerine Amerikan yapımı bir roket olan SpaceX Falcon 9 roketi gönderdi.

Starlink Uydudan İnternet

SpaceX'in tek başarısı elbette yeniden kullanılabilir roketler değil. Mars'a insanlı uçuşu ilk gerçekleştirecek firma olacağı da düşünülen ve bu konuda en büyük ilerlemeyi kaydeden SpaceX, aynı zamanda Starlink adını verdiği uydular sistemi aracılığı ile bütün dünyaya uydudan internet sağlamayı amaçlıyor. Uydu internetinin en büyük avantajı ise internet altyapısı olmayan yerlerde yüksek hızlı internet elde etmek oluyor.


Fotoğraf: Falcon 9 roketi üzerinde yörüngeye yerleştirilmeye hazırlanan Starlink uyduları

Fiyatı aylık 99 Dolar

SpaceX uydudan interneti ilk duyurduğunda Türkiye'deki kullanıcılar da büyük bir heyecan duymuştu. Fakat SpaceX bölgesel fiyatlandırma olmayacağını ve Türkiye'deki kullanıcıların da ABD kullanıcıları gibi aylık 99 dolar ödeyeceğini duyurduğunda hevesimiz biraz kursağımızda kalmıştı. 99 dolar bugünkü kurla 825 TL ediyor.

SpaceX bugünlerde 500.000 ön kayıt rakamını geçtiğini açıkladı. Yani uydudan internet alabilmek için 99 dolar ödemeye hazır yarım milyon insan var. SpaceX CEO'su ve kurucusu Elon Musk bu konuda Twitter'dan attığı bir tweet'te 500.000 kullanıcının büyük ihtimalle internetlerini sorunsuzca kullanabileceğini, asıl zor olanın ise çok kalabalık şehirlerde aynı anda milyonlarca kişiye hizmet vermek olduğunu belirtti.

SpaceX 42.000 Uydu fırlatacak

SpaceX bugüne kadar 1500 civarı Starlink uydusunu yörüngeye yolladı ve ABD'nin kuzeyi ile Kanada'da test yayınlarına başladı. Asıl hedef ise toplamda 42.000 uydu yollayarak tüm dünyaya kesintisiz hizmet verebilecek bir ağ oluşturmak. Falcon 9 roketlerinin tek uçuşunda 60 yeni uydu yörüngeye oturtturulabiliyor. Fakat gelişen teknoloji ile bu sayı tabi ki arttırılacaktır.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.