Bilim & Teknik

SpaceX uzaya ilk askeri uydusunu gönderdi

Bugüne kadar sadece siviller için çalışan SpeceX, ilk askeri navigasyon uydusunu Uluslararası Uzay İstasyonu'na gönderdi.


ABD'li uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX, Uluslararası Uzay İstasyonu'na ilk kez askeri navigasyon uydusu taşıyan bir roket gönderdi ABD Hava Kuvvetleri için GPS III uydusu taşıyan Falcon 9 roketi, yaklaşık bir haftalık gecikmenin ardından sabah saatlerinde Florida'daki Cape Canaveral Hava Üssü'nden uzaya fırlatıldı.

Yaklaşık 500 milyon dolar değerindeki askeri uydu, ABD'nin Uluslararası Uzay İstasyonu'na "ulusal güvenlik alanında gönderdiği ilk uydu" olma özelliğini taşıyor. Uydunun ne amaçla kullanılacağı ve özellikleri hakkında bir bilgi verilmedi.

Bir süredir uzaya kargo göndermek için özel şirketlerle çalışan ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA'nin en önemli iş ortağı aynı zamanda elektrikli otomobil markası Tesla'nın kurucusu olan Elon Musk. Yeniden kullanılabilir roketler sayesinde uzay yolculuklarını ucuzlatan SpaceX bir süredir Uluslararası Uzay İstasyonu'na kargo taşıma işini yürütüyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.