Bilim & Teknik

SpaceX'in yeni Mars projesi 2019'da hayat bulacak!

Elon Musk, SpaceX'in BFR roket sisteminin beklenenden erken ateşlenebileceğini duyurdu.

SpaceX'in çılgın projesi 2019'da gerçekleşebilir!

Elon Musk'ın SXSW'de yaptığı açıklama, teknoloji tutkunlarını epey heyecanlandıracak. Elon Musk, BFR mimarisi ile güçlendirimiş roket sistemlerinin Mars yolcuğu testlerinin, 2019 yılının ilk yarısında gerçeklemesinin kuvvetle muhtemel olduğunu duyurdu.

Testler tahminen 3 yıl sürecek ve kargo testlerinin gerçekleşmesi 2022 yılını bulacak.

SpaceX'in yeni Mars projesi 2019'da hayat bulacak! - Resim : 1

BFR mimarisi, Falcon Heavy'in halefi olarak kabul ediliyor. Aslında Elon Musk'in ilk projesi Falcon Heavy değil BFR sistemiydi ancak denemeler, istenen başarıyı sağlamaktan uzaktı. Şu andaki mevcut tasarımında 37 adet Raptor modeli kullanılıyor.

37 motorun 31'i itici, 6 adeti ise rokete entegre olarak tasarlanmış. Mars görevleri nihai hedef olsa da; BFR roket sistemleri, Ay'a (uzaydan yakıt ikmali ile) yaşıma görevleri gerçekleştirebilecek.

Üstelik, öncüsüne göre 5 kat fazla ağırlık yani 150 tonluk yük taşıyabiliyor. Yüm bunlara ek olarak BFR roket sistemleri dünyada da yolculuk edebilecek. Basit bir örnek vermek gerekirse, gerekli düzenlemeler yapılırsa 13 saatlik bir uçak yolculuğu 1 saate indirgenebilecek.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.