Starlink’ten kullanıcılarını kızdıracak karar

İnternet kullanımını bambaşka bir boyuta taşıyan Starlink, abonelerinin canını sıkacak bir karara imza attı.

Starlink’ten kullanıcılarını kızdıracak karar

Dünyanın en zengin insanı Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX şirketinin projelerinden biri olan Starlink projesi, gerçek anlamda kablosuz internet deneyimi sunması sayesinde bir anda yeni bir dönemin rehberi pozisyonuna evrilmişti. Elon Musk’ın en önemli projelerinden biri olan Starlink, abonelerinin hiçbir kablo ile uğraşmadan gerçek anlamda istedikleri yerden internete bağlanabilmelerini sağlıyor. Bugüne kadar kullanıcılarına sınırsız ve limitsiz internet deneyimi yaşatan bu sistem, artık günün belirli saatleri arasında hız kısıtlamasına gidebilecek.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, aylık 1TB’lık internet kotasını dolduran Starlink abonelerinin internet hızları önemli ölçüde düşürülecek. Kota dahilinde hesaba katılacak olan internet kullanımının sabah saat 7 ile akşam saat 11 arasındaki süre için geçerli olacağını duyuran şirket yetkilileri, 1TB’lık kotayı dolduran kullanıcıların yeniden hızlı internete erişim sağlamak istemeleri halinde her 1GB için 0,25 dolar ödeme yapmaları gerekeceğini belirtti.

Starlink’ten kullanıcılarını kızdıracak karar

Şirketin bu kararından en çok etkilenecek olanlar tabi ki oyunseverler ve içerik üreticileri olacak. Zaten bu karar sonrası en büyük tepki de bu iki gruptan geldi. Öte yandan Starlink abonelerinin %90’ından fazlasının şu an zaten aylık 1TB’dan daha az internet kullandıkları belirtiliyor. Bu nedenle her ne kadar şirketin bu kararına eleştiriler gelmiş olsa da, şimdilik öyle çok dert edecek bir durum bulunmuyor. Son olarak Starlink sisteminin şu an için yalnızca Amerika Birleşik Devletleri ile Kanada’da kullanımda olduğunu da hatırlatalım.