Bilim & Teknik

Takma ve dolgu dişe artık son!

Japon bilimadamları takma ve dolgu dişi ortadan kadıracak bir buluş üzerinde çalışıyorlar.


İnsan vücudunda dişler önemli bir görevi üstleniyorlar. İnsanların hayatta kalmasını sağlayan yiyecekler, ilk olarak dişlerin öğütmesiyle vücuda iniyor. Bu yüzden dişlerin bakımı ve sağlam olması büyük önem taşıyor. Kullanılamaz hale gelen dişler mecburen çekiliyor ve yerine takma dişler geliyor. Yada bir kısmı kullanılabilir olanlar dolgu yoluyla güçlendiriliyor.

Japon bilim adamları dişler için kök hücre tedavisi, üzerinde çalışıyor. Eğer bu çalışma sonuçlanırsa dolgu ve kanal tedavisi ile takma diş devri sona erebilir.

1373020766_55391610151035801398267539614842n.jpg

Çalışma kapsamında kök hücreler kişilerin damağına enjekte edilecek ve diş eti dokusu ile dişlerin kendiliğinden oluşması sağlanabilecek. Japonya’daki Geriatri ve Gerontoloji Merkezi’nden Dr. Misako Nakaşima, diş çürüklerinin ve enfeksiyonlarının diş kaybının yanı sıra kalp krizi gibi ciddi sağlık sorunlarını tetiklediğini, bu nedenle kök hücre tedavisinin önemli bir gelişme olduğunu açıkladı.

Yorumlar
bilent gul
allah yardimcilari olsun
Cevapla
burak
olur inşallah, çok güzel bir gelişme
Cevapla
Misafir
bize gelene kadar rahmetli oluruz yasım 33 anladınız demek istedigimi
Cevapla
Misafir
iste bu yuzyilin bulusu olur. Disciler para kazanamiyacak diyede bu iskence cekilmez yani. Gercekten helal olsun adamlara. Biz ise hala abuk subuk islerle ugrasalim.
Cevapla
Misafir
helal be bu ençok benim işime yarıyacak :)
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.