Tamamen yapay kalp yolunda çok önemli bir adım daha atıldı

Araştırmacılar, sonunda çocuklar için kullanılabilecek umut verici bir sentetik kalp kapağı geliştirdiler.

Tamamen yapay kalp yolunda çok önemli bir adım daha atıldı

Harvard'ın Wass Enstitüsü ve John A. Paulson Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler Okulu (SEAS), FibraValve adını verdikleri şeyi yarattı. Bu implant, kapağın hassas kanatçıklarını mikroskobik düzeyde şekillendirmelerine olanak tanıyan bükülmüş fiber yöntemi kullanılarak dakikalar içinde üretilebiliyor: çocuklar büyüdükçe onlarla birlikte gelişen, hastanın canlı hücreleri tarafından kolonize olmaya hazır.

Teknik şimdiye kadar sadece koyunlarda başarılı bir şekilde test edilmiş olsa da, uzun vadeli vizyon, ortaya çıkan organik dokunun insan çocuklar olgunlaştıkça gelişmesi ve vücutları büyüdükçe riskli değiştirme ameliyatlarına olan ihtiyacı potansiyel olarak ortadan kaldırması. Harvard'ın basın açıklamasında ilgili yazar Kevin "Kit" Parker, "Hedefimiz, hastanın doğal hücrelerinin cihazı kendi canlı kapak dokularını yeniden oluşturmak için bir plan olarak kullanmasıdır" dedi.

Tamamen yapay kalp yolunda çok önemli bir adım daha atıldı

Araştırmacıların canlı bir koyun üzerinde yaptığı testte, FibraValve "hemen çalışmaya başladı, her kalp atışında kanın akmasına izin vermek için yaprakçıkları açılıp kapandı." Ek olarak, ilk bir saat içinde kapağın iskelesinde toplanan kırmızı ve beyaz kan hücreleri ve fibrin proteini gözlemlediler. Bilim adamları, sentetik valfin herhangi bir hasar veya başka sorun belirtisi göstermediğini söylüyor. Aynı basın açıklamasında ortak yazar Michael Peters, "Kalp kapağı değişimine yönelik bu yaklaşım, hastayla birlikte yenilenen ve büyüyen, çocukların hayatlarını daha iyi hale getiren özelleştirilmiş tıbbi implantlara kapı açabilir" dedi.

Araştırma hala ön hazırlık aşamasında ve ekip, daha ileri değerlendirme için haftalar ve aylar boyunca daha uzun vadeli hayvan testleri yapmayı planlıyor. Bununla birlikte, buluşlarının sonunda farklı kapakçıklar, kalp yamaları ve kan damarları oluşturmak da dahil olmak üzere başka kullanımlar bulabileceğine inanıyorlar.