Bilim & Teknik

Tarih yazılıyor: İnsanlı ilk ticari uzay uçuşu bugün yapılacak

SpaceX'in ilk insanlı uçuşu ne zaman yapılacak sorusunun cevabı ve uçuşa dair tüm detaylar haberimizin devamında...

Tarih yazılıyor: İnsanlı ilk ticari uzay uçuşu bugün yapılacak

SpaceX'in, 27 Mayıs Çarşamba günü fırlatılması beklenen, ancak olumsuz hava şartları nedeni ile ertelenen ilk insanlı uçuşu, 30 Mayıs Cumartesi günü Türkiye saati ile 22.00’da yani bugün gerçekleşecek. İşte uçuşa dair diğer detaylar;

Tarih yazılıyor: İnsanlı ilk ticari uzay uçuşu bugün yapılacak

NASA, geçtiğimiz hafta SpaceX projesi adı verilen, insanlı roket fırlatımını gerçekleştireceği organizasyon ile ilgili, Kennedy Uzay Merkezinden Uluslararası Uzay İstasyonu'na astronot gönderilmesi için fırlatmaya hazır olunduğunu açıklamıştı.

İki NASA astronotunu, ISS'e götürüp getirecek SpaceX firmasına ait roketin ve üzerindeki uzay aracının 27 Mayıs Çarşamba günü fırlatılması bekleniyordu. Hatta fırlatma törenine katılmak üzere ABD Başkanı Donald Trump da Florida'ya gitmiş ve mekiğin fırlatılışını izlemek için yerini almıştı.

Tarih yazılıyor: İnsanlı ilk ticari uzay uçuşu bugün yapılacak - Resim : 1

Ancak daha sonra Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), SpaceX roketinin fırlatılışının elverişsiz hava şartları nedeniyle ertelendiğini açıklamıştı.

İlk insanlı ticari uçuş olacak

Daha sonra SpaceX, ertelenen tarihi fırlatmanın tarihi ve saatini açıkladı. Şirketten konu ile ilgili yapılan resmi açıklamaya göre, 30 Mayıs Cumartesi günü Türkiye saati ile 22.00’da yani bugün yapılacak.  Bu fırlatma, uzay uçuş tarihinin ilk insanlı ticari uçuşu olma özelliği taşıyor.

Güney Afrika asıllı girişimci Elon Musk'ın sahibi olduğu Kaliforniya merkezli SpaceX firmasının "Crew Dragon" isimli uzay mekiği, iki astronotla birlikte Florida’daki Kennedy Uzay İstasyonun'dan fırlatma için tüm hazırlıklarını tamamlamış olduğunu zaten daha önce duyurmuştu.

Söz konusu mekikte NASA astronotları Doug Hurley (53) ve Bob Behnken (49) görev yapacak. Bu uçuş aynı zamanda 9 yıl sonra ABD topraklarından yapılan ilk insanlı uzay görevi olma özelliği taşıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.