Bilim & Teknik

NASA: İnsanlı roket fırlatımı için hazırız!

NASA, SpaceX projesi adı verilen, insanlı roket fırlatımını gerçekleştireceği organizasyon için hazır olduğunu açıkladı.

NASA: İnsanlı roket fırlatımı için hazırız!

NASA, SpaceX projesi olarak da bilinen, insanlı roket fırlatımı gerçekleştirecek olduğu organizasyon ile çok yakında tarihi bir olaya imza atacak. Bu konu ile ilgili açıklama yapan NASA, Kennedy Uzay Merkezinden Uluslararası Uzay İstasyonu'na astronot gönderilmesi için fırlatmaya hazır olunduğunu duyurdu.

NASA: İnsanlı roket fırlatımı için hazırız!

SpaceX ve ABD’nin Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), önümüzdeki günlerde oldukça önemli bir göreve imza atacak. Kennedy Uzay Merkezi ile Uluslararası Uzay İstasyonu arasında bir yolculuk planlayan NASA, Kennedy Uzay Merkezinden Uluslararası Uzay İstasyonu'na astronot gönderilmesi için son kontrollerin yapıldığını ve fırlatmaya hazır olunduğunu duyurdu.

ABD Başkanı Donald Trump da dün Beyaz Saray’da yaptığı basın açıklamasında, ''Gelecek hafta roket fırlatma törenine katılmayı düşünüyorum" demiş olduğu etkinliğe ait operasyonda bir roketin kullanılacak olduğu ve iki astronotun görev alacağı ifade edildi.

NASA yöneticisi Jim Bridenstine ise, Twitter hesabından yapmış olduğu fotoğraflı paylaşımda;
''Lansman için gidiyoruz. Fırlatmaya hazırlık değerlendirmesi sonuçlandı ve NASA’nın SpaceX Crew Dragon görevi, kalkışa hazırlanıyor'' ifadelerine yer verdi.

SpaceX'in ilk insanlı seferi olacak olan tarihi fırlatma, 27 Mayıs Çarşamba günü gerçekleşecek. Bu fırlatmanın aynı zamanda NASA’nın 2011'de Space Shuttle programını sonlandırmasından bu yana, ABD'nin ilk insanlı uzay seferi olma özelliği taşıdığını belirtelim.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.