Bilim & Teknik

Tarihi ölçüm cihazı Usturlab, Eskişehir'in oldu!

Ordinaryüs Prof. Dr. Aydın Sayılı'nın astronomi ölçümlerinde kullandığı cihazı olan usturlabı, Eskişehir'e bağışlandı.

Tarihi ölçüm cihazı Usturlab, Eskişehir'in oldu!

Dünyada bilim alanında ilk doktora derecesinin sahibi Ordinaryüs Prof. Dr. Aydın Sayılı'nın astronomi ölçümlerinde kullandığı tarihi ölçüm cihazı olan usturlabı, Eskişehir'e bağışlandı.

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Felsefe Bölümü Bilim Tarihi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Melek Dosay Gökdoğan ve ekibi Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Bilim Deney Merkezi ve Sabancı Uzay Evi'ni ziyaret etti. Gökdoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hocasının kendisine verdiği bir usturlabı ve 3 bilim insanına ait plaketi, çok etkilendiğini söylediği Bilim Deney Merkezi'ne bağışlama kararı verdiğini belirterek, bilim tarihçisi ve kimya mühendisi Dr. Günseli Naymansoy'a teslim etti.

1388843358_img20140104145155.jpg

Ordinaryüs Prof. Dr. Sayılı, 1942 yılında Harvard Üniversitesi'nde bilim tarihi alanında ilk doktora derecesinin sahibidir. 2009 yılı başından itibaren 5 liralık banknotların arka yüzünde resmi bulunmaktadır.

1388843380_img20140104145241.jpg

USTURLAB nedirUsturlab, astronomi ölçümlerinde kullanılan tarihi bir ölçüm cihazıdır. Kullanım alanları arasında Güneş, Ay, gezegen ve yıldızın konumlarını belirlemek yer alır. Ayrıca yerel saatin ve İslam dininde namaz vakitlerinin belirlenmesi usturlab sayesinde hesaplanıyordu. Bazı matematik problemlerinin çözümlenmesinde de usturlab kulanılıyordu.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.