Bilim & Teknik

Taykonotlar 90 günün ardından Dünya’ya döndü!

90 günlük görev tamamlandı! Çin'li astronotlar (taykonotlar) Dünya'ya geri döndü!

Taykonotlar 90 günün ardından Dünya’ya döndü!

Pekin yönetiminin, Dünya’nın yörüngesinde kurmakta olduğu Tianhe (Göksel Uyum) Uzay İstasyonu'nda görev alan taykonotlar, 90 günün sonunda Dünya'ya döndü! Taykonotlar, yerel saatle 13.35'te Moğolistan'ın Gobi Çölü'ne indi.

Çinli taykonotlar Dünya’ya döndü!

Çin, ABD'nin uzay araştırmaları alanında iş birliğini yasaklaması ve Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) programına katılımını engellemesi nedeniyle 2022'ye kadar kendi uzay istasyonunu kurmak için çalışmalar yürütüyor. Çin'in Dünya’nın yörüngesinde kurmaya başladığı Tianhe uzay istasyonunda 90 gündür görev almakta olan 3 taykonot (Çinli astronot), görevini tamamlayarak Dünya'ya geri döndü.

Çin İnsanlı Uzay Programı Ajansı (CMSA), Uzay istasyonunun çekirdek modülü Tienhı'da 17 Haziran'dan bu yana çalışmalar yürüten Liu Boming, Tang Honbo ve Nie Haisheng isimli taykonotların, 08.56'da uzay istasyonundan ayrılarak Shenzhou12 uzay aracının dönüş kapsülüyle, yerel saatle 13.35'te başarılı bir şekilde İç Moğolistan Özerk Bölgesi'nde bulunan Dongfeng alanında yer alan, Gobi Çölü'ne iniş yaptığını duyurdu.

Çin İnsanlı Uzay Ajansı’ndan yapılan açıklamada; yeryüzüne ayak basan üç Taykonotun uzayda 3 aylık görev süresiyle en çok zaman geçiren Çinliler olduğu belirtilirken, bu anlamda ilke imza attıkları duyuruldu. Üç taykonot bu süre içinde günde iki kere uzay aracı dışında faaliyet gerçekleştirdi.

Taykonotları taşıyan kapsülün paraşütle çöle iniş yaptığı anlara ait görüntüler, devlet medyası CCTV'de yayınlandı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.