Uzay turistlerinin ilk yolculuğu başladı!

SpaceX tarafından düzenlenen ilk turistik uzay yolculuğu başladı. Uzay turistleri 3 gün boyunca dünya etrafında tur atacak.

Uzay turistlerinin ilk yolculuğu başladı!

Elon Musk'ın sahibi olduğu SpaceX şirketinin ilk turistik uzay yolculuğu resmi olarak başladı. İçinde astronot olmayan Inspiration 4 (Esinlenme 4) isimli roket, 4 özel yolcusuyla dünyanın çevresini 3 günde gezmek üzere Kennedy Uzay Merkezi'nden fırlatıldı.

Bu yolculuk SpaceX'in özel uzay turizminin ilk adımı olarak kabul ediliyor. Dünyanın çevresinde üç gün gezecek dört özel yolcu arasında teknoloji milyarderi Jared Isaacman ve astronot olmayan diğer üç kişi bulunuyor.

Uzay turistlerinin yolculuğu başladı

Bugüne kadar sadece NASA için uzay uçuşları yapan SpaceX bu sayede yeni bir dönemin kapılarını aralamış oluyor. ABD'nin Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Merkezi'nden yerel saatle 20:03'te yapılan fırlatma sonrasında roket 10 dakika içinde yörüngeye ulaştı. Roketin taşıdığı Dragon uzay kapsülünde astronot olmayan Dr. Hayley Arceneaux, Sian Proctor, Christopher Sembrosk ve Jared Isaacman yer alıyor. Uçuşun finansörü ise yolcular arasında yer alan ABD'li milyarder Jared Isaacman.

Yolculuğun birçok anlamda bir ilk olmakla beraber Dr. Hayley Arceneaux çalıştığı St. Jude isimli hastanede çocuk kanseri araştırmalarında kullanılmak için 200 milyon dolar bağış toplanmasına da vesile olması bekleniyor.

Bu uzay yolculuğu SpaceX'in özel turistik gezilerinden ilkiydi. Bir sonraki turistik uzay yolculuğunun 2022 yılının başlarında yapılması planlanıyor.

Daha önce de yapıldı

İngiliz iş insanı Sir Richard Bronson da 11 Temmuz'da şirketi Virgin Galactic'in geliştirdiği araçla uzayın başladığı nokta olarak kabul edilen yerden 100 kilometre yüksekliğe seyahat etmişti.

Branson dahil 6 kişiyi taşıyan Unity-2 uzay aracı, ABD'nin New Mexico eyaletinden fırlatılmış, araç Branson ve beraberindekilerle sorunsuz şekilde yeryüzüne inmişti.