Bilim & Teknik

TESS uzaya gidemedi

Dünya dışı yaşam izlerini aramak için uzaya gönderilecek olan kısa adı TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) olan teleskobun fırlatılışı ertelendi.

TESS'in yolculuğu ertelendi

NASA tarafından geliştirilen ve Elon Musk'ın sahibi olduğu Space X tarafından uzaya gönderilecek olan TESS teleskobunun fırlatılışı ertelendi. Normalde 17 Mart 2018 tarihinde TSİ 01:32'de uzaya gönderilmesi beklenen TESS'in fırlatılışı 3 saat kala ertelendi. Spece X'denyapılan açıklamaya göre kontrol sistemlerinde yaşanan bir sorun yüzünden bu erteleme kararı alındı. TESS ile ilgli yeni bir tarih de veren NASA, fırlatmanın en erken Çarşamba günü yapılacağını açıkladı. TESS'in uzaya gönderilişi daha önce de ertelenmişti.

ABD’nin önde gelen üniversitelerinden Massachusetts Institute of Technology’de (MIT) görev yapan bilim insanları TESS’in kullanıma girmesi ile ilk 24 ayda 50 Dünya büyüklüğünde, uzaylı yaşama ev sahipliği yapabilecek gezegen keşfetmeyi umduklarını açıkladı.

Galaksimizde Dünya benzeri 200 milyar gezegen olduğuna dikkat çeken bilim insanları, yeterince bilgi birikimine ve teknolojiye sahip olduklarını ve TESS sayesinde söz konusu keşfin yakın bir zamanda gerçekleşebileceğini belirtiyor.

Görev tanımından dolayı 'gezegen avcıs' olarak nitelendirilen TESS'in çarşamba günü uzaya gönderilip gönderilmeyeceği kesin olarak bilinmiyor.

Yorumlar
Urazhan
Gök kubbeyi hiçbir zaman geçemezsiniz
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.