Bilim & Teknik

Türkiye biyoteknolojide atılıma hazırlanıyor

Ankara'da düzenlenen Medikal Biyoteknoloji Konferansı'nda biyoteknoloji ile ilgili yapılması gerekenler konuşuldu.

Türkiye biyoteknolojide atılıma hazırlanıyor

Yaşantımızın her alanında karşımıza çıkan Biyoteknoloji, ülkemizde de çalışmalarına hız verdi. Ankara'da düzenlenen Medikal Biyoteknoloji Konferansı'nda biyoteknoloji ile ilgili yapılması gerekenler konuşuldu.

Toplantıya Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da katıldı. Biyoteknolojinin bilim kurgu dünyasında dahi yer bulduğunu belirten Ergün,şunları kaydetti:

"İnsan nüfusu Maltüs'ün tesorisinde olduğu gibi geometrik olarak artıyor ve yeryüzü bu nüfusu besleyemez. İnsan nesli büyük bir tehdit altında dolayısıyla bu tehditi durdurmak lazım. Bunu da bir salgın hastalık virüsü oluşturarak yapmak gerekir. Roman böyle gidiyor ama sonunda ortaya çıkan salgın hastalık virüsü değil kısırlaştırma virüsü. İnsan neslinin üçte birini kısırlaştıran İstanbul Yerebatan Sarnıcından çıkan bir romana tanıklık ediyoruz"1369684989_ergun.jpg

Ayrıca ilaç sektörüne de değinen Bakan Ergün, "İlaç sektöründe AR-GE üretim ve yönetim merkezli bir Türkiye vizyonuyla 6 farklı hedef için 53 ayrı eylem belirlendi. Bu strateji belgesinde. Böylelikle ilaçların üretimini, hekimler tarafından yazılmasını ve hastalar tarafından kullanılmasını yani konuyla ilgili her aşamayı kapsayan bir politika zinciri oluşturuyoruz" dedi.

Sağlık alanındaki harcamalardan bahseden Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ise ilaç ve cihazların ülkemizde üretilmesi gerektiğini belirtti ve şöyle devam etti:

"Gıdadan ilaç sanayine tarımdan enerjiye geniş bir yelpazeyi barındıran biyoteknoloji alanındaki potansiyelimizi değerlendirmek ve bu sektörde de söz sahibi olmak zorundayız. Sağlık harcamalarında yaklaşık 6-6,5 milyarlık dış ticaret açığımız var. Açığımızı kapatmak ve yerli biyoteknoloji üretiminde arzu ettiğimiz noktaya gelebilmek için kanser dahil birçok biyoteknolojiyi gerektiren ilacı ve cihazı ülkemizde üretmek için çalışmaları hızla artırmamız gerekiyor."

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.