Bilim & Teknik

Türkiye'nin Ay macerasında sevindiren gelişme! As bayrakları!

Milli Uzay Programı kapsamında Ay'a gitmek için hazırlıklar resmen başladı. Ay görevinde kullanılacak olan hibrit motorun ateşlemesi yapıldı.

Türkiye'nin Ay macerasında sevindiren gelişme! As bayrakları!

Türkiye, 2023 yılında uzay macerasına start verecek. Milli Uzay Programı kapsamında gerçekleştirilecek olan Ay'a Sert İniş görevi için bugün hazırlıklar yapılmaya başlandı. Ay'a gönderilecek araçta kullanılacak olan hibrit motorun ateşleme testi gerçekleştirildi. 

Delta V Uzay Teknolojileri tarafından geliştirilen bu motorun ateşlemesi başarıyla sonuçlandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın komutu ile gerçekleştirilen bu testin başarılı ile sonuçlanması, Ay maceramız için büyük önem taşıyor. Motorlardaki testlerin sorunsuz olması, Ay'a gönderilecek olan araçların başarılı bir şekilde iniş yapmasını sağlayacak.

Bakan Varank konuyla ilgili olarak; "Bu 50 saniyelik ateşlemenin tamamını başarıyla bitirdi. Bugün itibarıyla Ay misyonunda kullanılabilecek motorun ilk denemeleri başarıyla yapıldı diyebiliriz. Bugün iki ateşlemeye şahitlik ettik. Bir tanesi 635 milimetrelik Sonda roketinin, önümüzdeki ay fırlatması yapılacak motorun buradaki ateşlemesine şahitlik ettik. Aynı zamanda Ay misyonunda, yani uzayda kullanmayı hedeflediğimiz daha küçük bir motorun da yine ateşlemesinin testlerini yapmış olduk. Biliyorsunuz, Türkiye özellikle uzay alanında kabiliyetlerini tüm dünyaya göstermek, aynı zamanda bu kabiliyetleri ticarileştirmek, bundan ekonomik fayda elde etmek isteyen bir ülke. Dolayısıyla bu alanda geliştirdiğiniz teknolojiler çok değerli.'' şeklinde konuştu.

Ay maceramız hakkında Bakan Varank ayrıca; Mayıs'ta gerçekleştirilecek olan ilk fırlatma testinin Sinop'tan yapılacağını belirtti. 2023 yılına kadar uzay yolculuğumuz için bu testlerin sıklığının artması ve daha fazla gelişme göreceğimizi düşünüyoruz.

Peki, siz uzay maceramız hakkında ne düşünüyorsunuz? Gelin yorumlarda tartışalım.

Yorumlar
Evzzzz
Nedense hep seçim zamanlarına denk geliyor. Şimdi niye göndermiyorlar yada seneye
Cevapla
Mim
Güzel bir haber. İnşallah daha iyi olur
Cevapla
takipci
dolar bu füzeye takılcak 2023te ve dolar aya çıkacak.
Cevapla
Target
Sen üretirsen dolara ihtiyaç kalmaz üretime teşvik edilmeli bizim insanlar şayet günboyu youtube insta izleye izleye(ya da yükleyerek)bir dolar şöle oldu böle oldu diyerek olmuyor maalesef örnek en bariz örneğidir japonya dolar yüksek yerli üretim en üst düzeyde olduğu için ve bizdeki gibi fırsatçılarda olmadığı için süper üretim ülkesidir. Bizde çalışıp bu ülke gibi olabilmeliyiz ama devlet yönetimi bizi teşviklemeli.
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.