Bilim & Teknik

Türkiye’nin ilk elektrikli zırhlı aracı 'Akrep II' tanıtıldı!

Sakarya'nın Arifiye ilçesinde bulunan kara sistemleri üreticisi Otokar tarafından, Türkiye'nin ilk elektrikli zırhlı aracı 'Akrep II' tanıtıldı. Detaylar haberimizde.

Türkiye’nin ilk elektrikli zırhlı aracı 'Akrep II' tanıtıldı!

Sakarya'nın Arifiye ilçesinde bulunan, Türk otobüs ve askeri araç üreticisi Otokar Otomotiv ve Savunma Sanayi A.Ş'nin bugün, savunma sanayisindeki ilerlemeleri değerlendirmek ve yeni zırhlı araçlarını tanıtmak için düzenlediği basın toplantısında Türkiye'nin ilk elektrikli zırhlı aracı Akrep II sergilendi.

Türkiye’nin ilk elektrikli zırhlı aracı 'Akrep II' tanıtıldı!

Türkiye'nin yanı sıra 30'dan fazla ülkenin silahlı kuvvetleri ile güvenlik güçlerine hizmet veren Otokar, Türkiye'nin ilk elektrikli zırhlı aracı Akrep II'yi tanıttı. Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, "İlk versiyonu Türkiye'nin ilk elektrikli zırhlı aracı olan Akrep II, bize elektrikli araç teknolojisinin askeri araçlara uygulanmasına yönelik bilgi ve tecrübe kazandırırken Türkiye’nin askeri tip elektrikli, hibrit ve otonom araçlar konusunda ilk adımları olacak" dedi. 

Sakarya'nın Arifiye ilçesindeki fabrikada basın toplantısı düzenleyen Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, son 20 yılda dünyada değişen tehditler nedeniyle silahlı devriye, keşif ve gerektiğinde meskun mahal çatışmalarında kullanılabilecek araçlara olan ihtiyacın arttığını ve yeni nesil zırhlı araç 'Akrep II'nin buradan yola çıkarak, geliştirildiğini ifade etti.

Muharip, insan taşıyan, elektrikli araç Akrep II'nin Türk savunma sanayisi açısından ilk olduğunu vurgulayan Görgüç, aracın etkin kullanılabilir bir hacme sahip olduğunu, bakım ve idame ihtiyacı ve masrafının azaldığını, elektrikli motor sayesinde termal ve akustik izinin düştüğünü ayrıca yüksek hıza çıkmanın kolaylaştığını dile getirdi.

Aracı özel konfigürasyonla sunmak için çalışmaların aylardır sürdürüldüğünü kaydeden Görgüç, şöyle konuştu; ''Teknolojik gelişmelerden bahsederken elbette alternatif yakıtlar da gündemimizdeydi. 'Akrep II'yi alternatif güç gruplarına da uygun olarak tasarladık.''

Elektrik motoru ve gelişmiş pillerle donatılan 'Akrep II', Türkiye’nin ilk elektrikli zırhlı aracı olarak Bu yıl 14'üncü kez düzenlenecek olan IDEF 2019 Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı'nda sergilenecek.

Geleneksel zırhlı araçlara kıyasla çeviklik, düşük termal iz, yüksek hız ve sessizlik avantajlarını bir arada sunan 'Akrep II', tüm dünyada orduların zorlu isteklerini karşılayabilecek yeterlilikte bir elektrik motora sahip. Taktik performans beklentilerine de en iyi şekilde cevap veren 'Akrep II', özellikle yakıt verimliliği, hareket, beka kabiliyeti ve entegre lojistik destek anlamında da avantajlar sunuyor. 

"Hedefimiz, Akrep II'nin Türkiye'nin teknoloji ihracatında öncü ürünlerden biri olmasıdır" diyen Görgüç ayrıca, elektrikli zırhlı araç Akrep II'nin menzilinin 250 kilometre civarında olacağını ve gerekli olan yoğun enerjinin yeni bataryalarla artırılabileceğini ifade etti.

Yorumlar
Hakan
Çok gurur verici. tasarımı ve işlevselliği harika gözüküyor sadece bir savaş yada operasyon durumunda şarj işi nasıl çözülecek acaba hybrid bir teknolojiye mi sahip.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.