Bilim & Teknik

Türkiye'nin merakla beklediği o uçak geldi!

Türkiye, dünyada ikinci kullanıcısı olduğu A400M askeri nakliye uçağını İspanya'nın Seville kentinde teslim aldı.

Türkiye'nin merakla beklediği o uçak geldi!

Türkiye bilim ve teknolojide hızla ilerlemeye devam ediyor. Özellikle Türk Hava Kuvvetlerinde büyük gelişmeler oluyor. Yerli insansız hava aracı, tank ve helikopter gibi yerli üretim savaş araçlarından sonra şimdi de Türk Hava Kuvvetleri, Fransa'dan sonra dünyada ikinci kullanıcısı olduğu A400M askeri nakliye uçağını İspanya'nın Seville kentinde teslim aldı.

A400M isimli uçak ilk olarak Kayseri'ye uçtu ve Erkilet 12'nci Ana Ulaştırma Üs Komutanlığı'na bağlı 221'nci Filo tarafından kullanıma sunuluyor. Bu kapsamda ikinci uçak ise yıl sonunda teslim edilecek.

1396688219_1jpgh847.jpg

Airbus'ın hissedarları olan Almanya, Fransa, İngiltere, İspanya gibi bugün Avrupalı ile birlikte Türkiye'nin de ortak olduğu projede toplam 174 uçak imal edilecek. Bu proje kapsamında Türkiye 10 uçak alacak. Projede Türkiye'yi TAI (Türk Havacılık ve Uzay Sanayi) temsil ediyor. Eskişehir merkezli TEI, ise başını Rolls Royce'un çektiği konsorsiyumda Motor konusunda devreye giriyor.

Projede tasarım olanında toplam 500 Türk mühendisi 4 milyon saat katkı yaptı ve 1 milyar Euro'luk parça imalatı Türkiye'de gerçekleşiyor. Önümüzdeki 30 yıl içerisinde 1000 uçak üretilecek ve. uçak satışı oldukça Türkiye de payını alacak.

Türkiye, 2018'e kadar teslim 10 adet A400M uçağını teslim almış olacak. Dört motorlu A400M, 116 paraşütçü taşıyabiliyor. Menzili 9 bin 300 kilometreye kadar çıkan uçağın hızı saatte 780 kilometre.

Uçağın ilk olarak Fransa Hava Kuvvetleri kullanmıştı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.