Bilim & Teknik

Türkler yaptı: Robota dönüşen otomobil Letrons!

Letrons adlı robot, BMW marka bir arabanın modifiye edilmesi ile üretildi.

Türkler yaptı: Robota dönüşen otomobil Letrons!

Filmlerde gördüğünüz Transformers gerçek oldu. Hem otomobil hem robot olan Transformes hem de Türk geliştiriciler tarafından yapıldı. Letrons adlı robot, BMW marka bir arabanın modifiye edilmesi ile üretildi.

Letrons, tam anlamıyla fonksiyonel değil ve yavaş modu, uçma ve yürüme gibi bazı hareketleri yapamıyor. Kendine özgü hareketleri olan Letrons, bir arabayı modifiye edilerek robota dönüştürmeyi başaran nadir projelerden biri oldu.

Letrons, Ar-Ge şirketi olan Letvision tarafından KOSGEB, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın desteğiyle geliştirildi.  Aslında firmanın işi robotlar ve otomobiller değil ancak ekibin çocukluk hayali Letrons’un ortaya çıkmasını sağladı.

8 ay süren çalışmanın ardından Letrons ortaya çıktı. Bu çalışmada Letvision Intel ve Microsoft Türkiye resmi ortaklık yaptı. Letrons seri üretime henüz geçmedi ancak resmi web sitesinden satın alınabiliyor. Gerçek bir araba ile modifiye edilen Letrons’a binilemiyor ve bir araba gibi kullanılamıyor. Sadece uzaktan kontrol edilebiliyor. İleride daha fonksiyonel olması bekleniyor.

Aşağıda ve sonraki sayfalarda Letrons'a ait görsellerini inceleyebilir ve tanıtım videosunu izleyebilirsiniz.

1474556333_01.jpg
1474556347_02.jpg
1474556360_03.jpg

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.