Türksat 6A'nın maliyeti katlanacak!

Türkiye'nin, mega projeleri arasında yer alan yerli ve milli olanaklarla yapılması öngörülen TÜRKSAT 6A uydusunda maliyet katlanacak.

Türksat 6A'nın maliyeti katlanacak!

Türkiye’nin ilk milli haberleşme uydusu TÜRKSAT 6A projesinde önemli gelişmeler yaşanıyor. Tümüyle “yerli ve milli” olanaklarla yapılması öngörülen proje için Ulaştırma ve Altyapı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlıkları, TÜBİTAK, TUSAŞ, ASELSAN, CTech gibi kurum ve kuruluşlar zaman zaman bir araya geliyor.

Türksat 6A'nın maliyeti katlanacak!

Gerçekleşme, sorunlar ve projenin 2020 yılının aralık ayına yetiştirilmesi için atılması gereken adımlar tartışılıyor. HaberTürk'ün derlediği bilgilere göre; Proje için başlangıçta “anahtar teslim” yaklaşık 600 milyon TL ödenek öngörüldü. Bunun, önemli bölümünün Ulaştırma Bakanlığı’nca ve bir miktar da TÜBİTAK tarafından karşılanması benimsendi.

Bu kaynağın hemen hemen tamamına yakın bölümü harcandı. Ancak, projenin yüzde 60’a yakını tamamlanabildi. Bu nedenle 450-500 milyon TL daha ödenek talebi gündeme geldi. Bu talebin kabul edilmesi halinde ödemeyi yine Ulaştırma Bakanlığı’nın yapması bekleniyor. Bu durumda, projenin maliyeti 1 milyar TL’yi aşacak.

TÜRKSAT 6A projesi, 15 Aralık 2014 tarihinde başladı. Projenin toplam süresi 60 ay olarak planlandı. Diğer bir deyişle 5 yılda tamamlanması hedeflendi. Bu hedef tutturulamadı. Eski Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü döneminde “bir defa ve son kez” olmak kaydıyla süre 2019 yılı aralık ayından 2020 yılı aralık ayına uzatıldı.

Şimdi, bu sürenin bir kez daha uzatılması söz konusu. Bu talebin kabul edilmesi halinde proje 2021 yılı aralık ayında tamamlanacak. Türkiye’nin, bu projeyi hızla tamamlaması gerekiyor. Uzmanlar, Türkiye’nin uzayda yörünge hakkının 2022 yılında sona ereceğine işaret ediyor. Bu tarihe kadar uydunun hazırlanmasının, fırlatmaya hazır hale getirilmesinin ve yörüngeye oturulmasının önemine dikkat çekiyor.