Bilim & Teknik

Microsoft iklim değişikliği için yapay zeka geliştiriyor

Teknoloji odaklı iklim değişikliği mücadelesine Microsoft da katıldı. Microsoft, Al for Earth adını verdiği yapay zeka ile programını genişletiyor.


Teknoloji odaklı iklim değişikliği mücadelesine son katılan firma Microsoft oldu. Geliştirdiği Al for Earth ile yapay zeka ve veri madenciliğini tek programda kullanacak.

Önümüzdeki 5 yılı planlayan Microsoft, "Al for Earth" programını iklim değişikliğiyle mücadele alanında genişletiyor. Program sayesinde işletmeler, çiftçiler ve bilim insanları çevreyi daha verimli kullanmaları için toplanan verilerle desteklenecek.

Microsoft başkanı tarafından yapılan açıklamaya göre, önümüzdeki 5 yıl içerisinde iklim değişikliği ve yapay zeka konusuna 50 milyon dolar yatırım yapılacak. Şirket, bu süre zarında doğal sistemleri izleme ve modelleme üzerine çalışmalarını sürdürecek.

Yapay zekanın da enerji ile su tasarrufu konusunda veri toplamak ve analiz etmek için kullanılacağı öğrenildi. Ayrıca, Al for Earth programı üretim odaklı çalışmak yerine koruma odaklı çalışacak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.