Bilim & Teknik

UBAKUSAT uzaya gönderildi

Türkiye'nin küp uydusu UBAKUSAT, SpaceX Falcon 9 Roketiyle Uluslararası Uzay İstasyonu'na gönderildi!


SpaceX, Uluslararası Uzay İstasyonu'na deney ve ihtiyaç malzemeleri taşıyan Dragon kapsülünü Falcon 9 roketiyle yolladı. 2 bin700 kilogram yük taşıyan roket Türkiye saati ile 23:30'da Florida'da bulunan Cap Canaveral Hava Üssü'nden fırlatıldı. 

SpaceX, NASA adına Uluslararası Uzay İstasyonu'na yaptığı 14. nakliyatta kullanılmış bir roket ve kapsülü tekrar kullandı. Kapsülde ayrıca farklı ülkelerin, Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan fırlatılmak üzere gönderilen küp uyduları da bulunmakta. Bunlardan biri de ülkemizin UBAKUSAT uydusu.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Havacılık ve Uzay Teknolojileri Genel Müdürlüğü’nün Japon uzay ajansı JAXA ile işbirliği kapsamında İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Uzay Sistemleri Tasarım ve Test Laboratuvarı tarafından üretilen mini uydu, Falcon 9 roketinin taşıyacağı Dragon kapsülüyle Uluslararası Uzay İstasyonu’na ulaştırıldıktan sonra, astronotlar tarafından uzaya bırakılacak.

İTÜ yetkilileri, 3 kg ağırlığında ve ses verisi aktarımında kullanılacak küp uydunun geliştirilmesinde insan emeği dışında sadece donanım için 100 bin dolar harcandığını kaydettiler. Uydunun 250 bin euro olan fırlatma bedelini ise Japon Hükümeti karşılayacak. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.