Bilim & Teknik

Uzay kapsülündeki delik bantla tamir edildi

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda dün ortaya çıkan ve oksijen sızıntısı yol açan delik bantla kapatılarak tamir edildi.

Uzay kapsülündeki delik bantla tamir edildi

Dünyanın yörüngesinde dolanan Uluslararası Uzay İstasyonu’nda kısa süre önce oksijen seviyesinde ciddi azalma meydana gelmeye başlamıştı. Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA ve istasyondaki astronotların panik yapmasına neden olan delik, başarılı bir operasyonla tamir edildi. Astronotların deliği fark etmelerini sağlayan şey ise dünyadaki görev kontrol merkezlerini de uyaran ve istasyonda bulunan hava basıncı sensörleriydi.

Uzay kapsülündeki delik bantla tamir edildi

Alman astronot Alexander Gerst önce parmağını gezdirerek sızıntının yerine keşfetti. Gerst, parmağıyla deliği kapadı, ardından bant ve dolgu malzemesi kullanarak ilk müdahaleyi yaptı. Rus medyasına göre, kapsüldeki delik minik bir göktaşının (mikrometeoritin) istasyona çarpması sonucu oluştu.

Ancak ABD ve Rusya’daki görev kontrol merkezlerinden yetkililer, astronotların tehlikede olmadığını açıkladı. Sızıntının oluştuğu Rus uzay kapsülü Haziran ayında Dünya’nın 400 km. ötesindeki bir laboratuvara 3 yeni mürettebatı taşımak için kullanılmıştı. Dünya’daki Uluslararası İstasyonu yetkilileri, mühendislerin sorunu tamamen çözmek için çalışmaları sürdürdüğünü söyledi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.