Bilim & Teknik

Uzayda kalmak astronotların DNA'sını bozuyor!

Uzayda bir yıl kalan astronot Scott Kelly'nin genlerinin değiştiği ortaya çıktı.

Uzay astronotun genlerini değiştirdi

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA'nın yaptığı bir araştırma astronotların genetik değişimler geçirdiğini ortaya koydu. ABD'li Astronot Scott Kelly geçtiğimiz günlerde uzayda geçirdiği bir yılın ardından dünyaya dönmüştü. Ancak yapılan bir çalışma astronotin genlerinin önemli bir bölümünün ikiziyle artık uyuşmadığını ortaya çıkardı.

Uzayda zaman geçirmenin insan boyunu uzattığı biliniyordu. Yeni araştırma ise uzayda kalmanın insan DNA'sını da değiştirdiğini ortaya çıkardı. Dünyaya dönen ABD'li Astronot Scott Kelly ve dünyadaki tek yumurta ikizinin DNA'ları karşılaştırıldı. Kardeşlerin artık genetik olarak birbirlerinin eşi olmadığı görüldü.

Yapılan testler uzay görevi sırasında astronot Scott Kelly'nin genlerinin yüzde 7'sinin değişim geçirdiğini ortaya çıkardı. Yani ABD'li astronot, uzaya gitmeden önceki Scott Kelly ile genetik olarak aynı insan değil.

Araştırmacılar değişen bu DNA yapısına "uzay genleri" adını verdiler. Ayrıca bu değişimin astronotun birçok biyolojik özelliğini de etkilendiğini ortaya çıkardılar. Astronotun metabolizması, bağışıklık sistem ve hücre yapısının uzay yolculuğu ile değiştiği ifade ediliyor.

Uzayda kalmak astronotların DNA'sını bozuyor! - Resim : 1

Ayrıca astronotun hücrelerinin yeterince oksijen alamadığı da ortaya çıktı. Bağışıklık sistemininse fazla çalıştığı belirtiliyor. Bu değişime uzaydaki kozmik radyasyonun yanı sıra, uzay yolculuğunun getirdiği stresin yol açtığı düşünülüyor.

Yapılan bu çalışma 3 yıl sürmesi beklenen Mars yolculuğundaki zorlukları aşmak açısından büyük bir önem taşıyor. Ancak uzmanlar bu konuda çok daha fazla çalışma yapılması gerektiğinin altını çiziyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.