Bilim & Teknik

Uzaydan Dünya'ya sinyal!

Stephen Hawking'in girişimiyle kurulan bir teleskop ağı, Dünya'ya bir galaksiden güçlü radyo dalgaları geldiğini tespit etti!


Dünya’ya 3 milyar ışık yılı uzaktaki bir cüce galaksiden güçlü ve tekrarlanan radyo sinyalleri alındı. Bilim insanları sinyallerin kara delikler veya nötron yıldızlarından geldiğine inansa da, UFO veya bir başka uygarlıktan sinyal gönderildiğine dair spekülasyonlar da heyecan yarattı. Sinyaller, Stephen Hawking ile Yuri Milner’in evrende başka hayat olup olmadığının araştırılması için 100 milyon dolara kurduğu Breakthrough Listen adlı proje kapsamında tespit edildi.

1504438207_moonexpressmx1etli.0.jpg

Proje kapsamındaki teleskop ağının, FRB adı verilen hızlı radyo dalgaları saptadığı açıklandı. 15 tane güçlü FRB tespit edildi. 2012 yılında da, yine dünyaya 3 milyar ışık yılı uzaktaki bir cüce galaksideki bir kaynaktan gelen yaklaşık iki düzine FRB saptanmıştı. Sinyallerin kaynağına FRB 121102 adı verilmişti. Araştırmayı yürüten astronomlar, son sinyallerin de aynı kaynaktan geldiğini ancak bu kez geçmiştekinden daha sık ve güçlü biçimde verildiğini belirtiyor.

1504438043_earth-view-from-satellite-space-systems-cover.jpg

Sinyallerin veriliş sebebinin bilinmemesi ise astronomi camiasında tartışma yarattı. Breakthrough Listen projesinde araştırmacı olan ve sinyallerin arttığını tespit eden Vishal Gajjar, kaynağın yeniden aktif hale geldiğini belirtip radyo dalgalarını gizemli olarak nitelendirdi. Projenin direktörlerinden Andrew Siemion, sinyallerin ‘ünya dışı teknolojiden veriliyor olma ihtimalinin altını çizdi. Harvard Üniversitesi’nden Peter Williams ise Bu dalgaların nasıl oluştuğuna dair henüz tatmin edici bir açıklama yapabilen birini görmedim. dedi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.