Virgin Orbit’e göre ilk lansmanının başarısız olma nedeni yerinden çıkmış bir yakıt filtresi

Yeni bir açıklamada Virgin Orbit, Birleşik Krallık'taki ilk görevinin fırlatma başarısızlığının muhtemelen "normal konumundan çıkmış" bir yakıt filtresinden kaynaklandığını doğruladı.

Virgin Orbit’e göre ilk lansmanının başarısız olma nedeni yerinden çıkmış bir yakıt filtresi

Şimdiye kadar toplanan verilere göre, bu, en sonunda yüküyle birlikte Dünya'ya düşen ikinci aşama roketin kapanmasına yol açan bir dizi olay yarattı. Soruşturma, ABD FAA, Birleşik Krallık Hava Kazaları Soruşturma şubesi ve diğer yetkililerin gözetiminde United Launch Alliance'dan Jim Sponnick ve Virgin Baş Mühendis Chad Foerster tarafından yürütülüyor.

Şirketin tarihi "Start Me Up" görevi, 9 Ocak'ta Spaceport Cornwall'dan başlatıldı ve Virgin, başlangıçta işlerin iyi gittiğini doğruladı. Şirket açıklamada "LauncherOne roketinin ateşlenmesi, birinci aşama uçuşu, aşama ayrımı, ikinci aşama ateşlemesi ve kaplama konuşlandırılması nominaldi" diye yazdı. "Bu kilometre taşlarının her biri, Batı Avrupa'dan herhangi bir yörüngesel fırlatma girişimi için türünün ilk örneği bir başarı oluşturdu.”

Virgin Orbit’e göre ilk lansmanının başarısız olma nedeni yerinden çıkmış bir yakıt filtresi

Görevi başarısız yapan bu sinir bozucu 100 dolarlık filtre uzay uçuşunun zorluklarını ortaya koyuyor. Araştırmacılar, yakıt besleme hattındaki yerinden çıkarıldıktan sonra, aşağı akış pompasının yakıt için yetersiz kaldığını ve nominal sıcaklıktan daha yüksek bir sıcaklıkta çalışmaya başladığını buldu. Bunun sonucunda aşağısındaki ve civardaki parçalar arızalandı ve bu da motorun durmasına neden oldu. "İtişin erken sonlandırılması görevi sona erdirdi ve ikinci aşama ve onun yükleri, Atlantik Okyanusu'ndaki onaylanmış güvenlik koridoruna düşerek Dünya'ya geri döndü."

Virgin Orbit, başarısızlığı bir öğrenme deneyimi olarak tasvir ediyor, ancak şimdiye kadarki ilk BK yörünge fırlatması olduğundan, bu başarısızlığın zamanlaması pek de ideal değildi. Ancak şirket, önceki dört operasyonel uçuşun da başarılı olduğunu ve gerekli yörüngelerine 33 faydalı yük gönderildiğini de kaydetti.

Şirket şimdi, başarısızlığın temel nedenini veya nedenlerini belirlemek için bir plan oluşturuyor. "Soruşturmayı derinleştirmek ve kesin sonuçlara varılmasını sağlamak için çok sayıda test yapılıyor. Nihayetinde, başarısızlığın tüm güvenilir nedenleri bir sonraki LauncherOne görevinden önce ele alınacak."